KİRALAMA SÖZLEŞMESİ

KİRALAMA SÖZLEŞMESİ


KİRALAMA SÖZLEŞMESİ

Madde 1; TARAFLAR, AMAÇ, HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLER

1.1.Bu sözleşme; “VİLLAYI” kiralayan (bundan böyle “Kiracı” olarak anılacak) ile “VİLLAYI” kiraya veren (bundan böyle “Kiralayan” olarak anılacak) arasında başlangıç ve bitiş tarihleri önceden belirli bir süre için “VİLLAYI” kiralanması amacı ile yapılmıştır. “www.tatilnekolay.com” internet sayfasında ilan edilen “villalarımızdan/dairelerimizden/apartlarımızdan herhangi birine internet sayfamız üzerinden, telefon yolu ile veya elektronik posta yolu ile rezervasyon yaptıran Kiracı ve beraberindekiler aşağıdaki şartları peşinen kabul etmiş sayılırlar. Aşağıdaki şartların herhangi birine aykırı davranışı, Platform'a rezervasyonu tek taraflı olarak iptal etme, Kiracıların villayı/daireyi/apartı terk etmesini isteme, alınan kapora, depozito kira bedelini iade etmeme ve ödenmemiş olan kira bedellerinin tamamını talep etme hakkını verir.

1.2. "Platform", 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" kapsamında ve bu Kanun doğrultusunda Telekomünikasyon Kurumu İletişim Başkanlığı’nın 17.01.2013 tarih ve 581 Belge no’lu yazısı ile "Yer Sağlayıcı" olarak faaliyet göstermektedir.

1.3. "Platform", "Site"ye yüklediği her türlü görsel, video, yazılı metinleri satış ve pazarlama amacıyla TV, Radyo, Sinema, Gazete, Dergi, Billboard ve Dijital Mecralarda kullanma hakkına sahiptir.

1.4. "Platform", "Site"ye yüklediği ilan ile ilgili belge (tapu ve/veya yetki belgesi, kira sözleşmesi, vergi levhası, imza sirküsü, ticari işletme belgesi vb. tüm belgelerin karşılığı) talep etme hakkı ile temsilci tarafından görüntülü görüşme talep etme hakkına sahiptir.


Madde 2; REZERVASYON VE ÖDEME SÜREÇLERİ

2.1. Villalarımıza internet sayfamızda bulunan rezervasyon formu veya SMS, telefon, elektronik posta yolu ile ön rezervasyon yapılabilmektedir. Platform yetkilileri sizin kiralamak istediğiniz tarihleri belirtmenizden ve sizden gerekli bilgileri aldıktan sonra ön kiralama işlemini yapar. Ön kiralama yapıldıktan sonra toplam ödenecek ücretin belirli bir kısmını kapora ödemesi olarak almaktadır. Kapora, ön kiralama yapıldıktan sonra 1 (bir) iş günü içerisinde ödendiği takdirde seçmiş olduğunuz villa adınıza rezerve edilerek bekletilir. Ödemeniz gereken kapora tutarı ve banka hesap numaralarımız, ayrıca elektronik posta, SMS veya telefon yolu ile tarafınıza bildirilecektir. Kapora 1 (bir) iş günü içinde Havale, EFT ve yine site üzerinden Kredi Kartı (ekstra %3 banka komisyon kesintisi tahsil) ile ödeme yapılabilecektir. Kaporanın teslim alındığından en geç 1 iş günü içerisinde tarafınıza e-posta olarak Villanın kiralama onayı gönderilecektir. Kiralama içerisinde toplam ücret, alınan kapora ve hangi tarihlerde villanın adınıza kira edildiği ve yatırmış olduğunuz kaporanın günü saati bildirilmektedir. 1 (bir) iş günü içinde kaporanın yatırılmaması durumunda Platform, Kiracıya bilgi vermeden ön rezervasyonu iptal etme ve villaya başka rezervasyon alma hakkını kullanabilecektir. Villanın geriye kalan ücreti sözleşme yapıldıktan ve villanın kontrolleri yapıldıktan sonra, Kiralayanın talebi üzerine peşin olarak (nakit) alınır. 


Madde 3; VİLLAYA GİRİŞ / ÇIKIŞ

3.1. Rezervasyon başlangıç günü giriş saati, en erken 16.00’dır, ‘temizlik sebebiyle’, ayrıca giriş en geç 23.00’dir. Kiracı; belirtilen saatler dışında giriş yapamaz, belirtilen en geç giriş saatinden sonra gelmesi durumunda bir gün sonra sabah Platform‘ın mesai başlangıcında (09.00) giriş yapabilir. Kiracı 23.00 dan sonra gelmesi durumunda gerekli uygunluğa göre bölgede villa girişleri için nöbetçi kuryelerle anlaşarak girişlerini tamamlayabilirler. Bu tip durumlarda tatilnekolaydan planlamasını yapmanız gerekmektedir. Kiracıin; belirtilen saatten önce veya belirtilen saatten sonra gelmesi durumunda giriş yapamamasından kaynaklanan sorunlardan, gece konaklamasından, konaklama yeri bulamamasından vs. problemlerden Platform kesinlikle sorumlu tutulamaz. Kiracıin geceyi geçireceği yeri kendi bulması ve konaklama ücretini kendi ödemesi gerekmektedir. Platform bu gibi durumlardan sorumlu tutulamaz. Rezervasyon sonunda ayrılış saati tüm bölgelerimiz için, en geç sabah saat 10:00’dur. Sabah saat 10:00'da Kiracıin villayı hiç boşaltmamasından veya geç boşaltmasından kaynaklanan problemlerden, zararlardan, mağduriyetten vs. tüm olumsuzluklardan Kiracı birebir sorumludur ve bu olumsuzluklardan ortaya çıkabilecek Platform'ın her türlü maddi zararlarını karşılayacaktır. Seyahat planlarının her iki tarafın da mağdur olmaması için bu saatlere göre yapılmasını 


Madde 4; VİLLA KAPASİTESİ

4.1. İnternet sayfamızda belirtilen kapasitenin üzerinde ya da rezervasyon yapılırken belirtilen kişi sayısının üzerinde Kiracı kesinlikle kabul edilmemektedir. (Çocuklar ve bebekler de dahildir.) Rezervasyon kesinleştikten sonra Kiracı tarafından kişi sayısında bir değişiklik yapılmak istenirse, Platform'a yazılı olarak başvurulacak ve villanın kapasite durumuna göre Platform'ın uygun gördüğü takdirde bu değişiklik onaylanabilecektir. Platform, Kiracıden ilave ücret talep edebilecektir. Giriş yapıldıktan sonra rezervasyon listesinde belirtilen Kiracılerin dışında başka Kiracı kesinlikle kabul edilmemektedir. Aksinin tespit edildiği durumlarda Platform, Kiracılerin villayı terk etmesini isteme, rezervasyonu tamamen iptal etme veya kiralama döneminin sona ermesini beklemeden villanın tamamen boşaltılmasını talep etme, ücretin tamamını ve ekstra ücret talep etme hakkına sahiptir. Villanın kiralanması aşamasında Kiracıin beyanı doğrultusunda işlem yapılmakta olup Kiracı vermiş olduğu bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğunu, bu hususta doğacak tüm sorumlulukları kabul eder.


Madde 5; VİLLA TEMİZLİĞİ / BAKIMI VE EKSTRA GİDERLER

5.1. Günlük, haftalık, aylık villa kiralama fiyatlarına giriş temizliği dahildir. Bunun dışında talep edilecek her türlü temizlik ve havlu, çarşaf vs. değişimi ücrete tabidir. Gün aşırı erken saatlerde havuz ve bahçe bakımı yapılmakta olup kiralama süresince herhangi bir teknik sorun yaşanırsa ev sahibi tarafından giderilecektir, Platform bundan sorumlu değildir, sadece sorunun giderilmesine aracı olur. Tüm villaların havuz, bahçe ve diğer demirbaşlarının periyodik bakımlarının yapılabilmesi için görevli personelin villanın bahçesine ya da içine girmesi gerekmektedir. Bu hizmetlerin aksamadan yürütülebilmesi için Kiracı, görevli personelin gerektiği durumlarda villaya girmesine müsaade etmek zorundadır. İnternet sitemizdeki Villa Detay sayfasında belirtilmediği sürece elektrik, su, tüp gaz, havuz aydınlatması, internet bağlantısı ve klima kullanımı fiyatlara dahildir. Havuz aydınlatması, klima ve internet her villamızda standart olarak mevcut olmayabilir, bu nedenle kiraladığınız villanın özelliklerini villa özellikler sayfamızdan dikkatlice okumanız tavsiye edilmektedir.


Madde 6; EVCİL HAYVAN / SİGARA

6.1. Aksi belirtilmedikçe villalarımıza evcil hayvan kesinlikle kabul edilmemektedir. Villalarımızın tamamının kapalı alanlarında sigara içilememektedir.


Madde 7; FİYATLAR

7.1. İnternet sayfamızda belirtilen Villa kiralama bedelleri günlük, haftalık, aylıktır. Kapora, banka hesaplarımıza havale yolu ile, EFT yolu ile, Kredi Kartı ödeme sistemi ile yapılabilmektedir.


Madde 8; İPTAL POLİTİKALARI


8.1. KİRACI, rezervasyon işlemini gerçekleştirdikten sonra, PLATFORM da bulunan ilan detay sayfasında belirtilen İptal Şartlarını okuduğunu ve anladığını kabul etmiş sayılır. KİRACInın rezervasyonunu iptal etmek istediği durumlarda, KİRALAYAN ilan detay sayfasında ve aynı açık bir şekilde belirttiği  ‘EK-1 İPTAL ŞARTLARI ‘ uygun olarak, ücret iadesini gerçekleştirir veya duruma göre tahsil de edebilir.

 8.2.  KİRALAYAN; hizmet ile ilgili iptal işlemlerini ‘’ KİRALAMA SÖZLEŞMESİ ’’ ve işbu ‘’ MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİNİN ’’ eklerinden biri ve ayrılmaz parçası olan ‘EK-1 İPTAL ŞARTLARI’ çerçevesinde seçebilirler. KİRACI, KİRALAYANIN seçtiği iptal şartları çerçevesinde iptal işlemini gerçekleştirebilir. 

İstisna; ‘EK-2 ESNEK İPTAL’ satın alımında  ‘EK-1 İPTAL ŞARTLARI ‘ içerisinde bulunan ‘ Esnek Kural Tipi’ geçerli olacaktır.

8.3. PLATFORM, KİRALAYAN ve KİRACIYI koruyan 2 Standart iptal şartı arasından ( Esnek Kural Tipi ve Katı Kural Tipi ) bir seçim yapmasını sağlar. 

8.4. KİRACI, rezervasyonu 24 saat içerisinde koşulsuz iptal etme hakkına sahiptir. KİRACI bu süreç içerisinde herhangi bir ödeme yapmış ise ‘ talebin oluşturulduğu zaman ‘’ dikkate alınarak geri iade edilir veya edilmez.

( ‘’ Rezervasyon iptali KİRACI tarafından platformun mail adreslerine yazılı yapılmalıdır.’’ )

8.5. İptal koşullarını düzenleyen tüm paketlerde bir Zamanaşımı Tarihi ( Esnek Kural Tipi ve Katı Kural Tipi ) belirlenmiştir. 1 günlük ücretsiz iptal süresinin dolmasından sonra, Zamanaşımı Tarihine kadar rezervasyon iptal edilebilir ve tabi olduğu  Kural tipine göre bir iade alabilir veya ödeme yapabilir. 

8.6. Belirli risklerde Kiralayan Kalan ödemenin, Zamanaşımı Tarihine kadar veya sonrasında yapılmasını isteyebilir. Zamanaşımı Tarihi itibariyle rezervasyon kesinleşir ve iptal durumunda platform üzerinden yapılmış olan ödemelerin iadesi yapılmaz.

8.7. Zaman aşımı Tarihi geçildiği sırada 1 günlük ücretsiz iptal süresi dolmamış olsa bile rezervasyon kesinleşir; bu tarihten sonra onaylanan rezervasyonlarda 1 günlük ücretsiz iptal kuralı uygulanmaz. Bu tarih itibariyle, rezervasyon bedeli tahsil edilir.

8.8. PLATFORM, herhangi olumsuz durumda KİRACI ve KİRALAYAN arasında arabuluculuk yapabilir.

8.9. KİRACI yapmış olduğu rezervasyon sonucu konaklama yerinden erken çıkış yapmak isterse ve konaklamadığı günlerin ücretini geri iade talep edemez.

8.10. Yalnızca aşağıda belirtilen durumlarda’’ KİRACI’’ rezervasyonu koşulsuz iptal etme hakkı vardır.( Mücbir Sebepler )

 • 1. Derece vefat

 • Gidilecek bölgede doğal afet.


Madde 9; İPTAL ŞARTLARI

9.1. REZERVASYON İPTAL ŞARTLARI ( KATI KURAL TİPİ )


 • KİRACI, rezervasyonu 24 saat içerisinde koşulsuz iptal etme hakkına sahiptir. KİRACI bu süreç içerisinde herhangi bir ödeme yapmış ise ‘ talebin oluşturulduğu zaman ‘’ dikkate alınarak geri iade edilir veya edilmez.

( ‘’ Rezervasyon iptali KİRACI tarafından platformun mail adreslerine yazılı yapılmalıdır.’’ )

 • Kiralayan, rezervasyonu iptal ettiği durumlarda kiracı 2 seçenekle haklarını koruyabilir.

 • Kiracı ödediği rakam sabit kalacak şekilde yeni kiralama yapabilir. Rezervasyon tutarının bir öncekine göre min-max %10 sapma olacaktır.

 • Ödenen toplam tutar Tatilnekolay alıcı komisyonları (ek hizmetler dahil) haricindeki kısmı Kiracıya iade edilir.

 • Rezervasyon, check-in saatine 60 gün kalaya kadar Kiracı tarafından iptal edilirse toplam rezervasyon tutarının %50’ı iade edilir ve %50’lık bir kesinti uygulanır. Toplam rezervasyon tutarının %50’ının tahsil edilmediği durumlarda ve 60 gün kalaya kadar yapılan iptal işlemlerinde Kiracıdan kalan fark tahsil edilir. Tüm ek hizmetler hesaba dahildir.

 • Rezervasyon, Zamanaşımı olan ve check-in saatine 60 günden az bir süre kaldığında Kiracı tarafından iptal edilirse herhangi bir iade yapılmaz ve %100’lük bir kesinti uygulanarak varsa kalan ücret tahsil edilir.

 • Kalan ödeme, aksi belirtilirse, Kiracı tarafından Zamanaşımı tarihine kadar yapılır.

 • Kiracı tarafından iletilen rezervasyon veya tarih değişikliği talepleri Kiralayan tarafından onaylandığı takdirde tatilnekolay.com tarafından gerçekleştirilir.

 • Kiracı rezervasyon değişiklik taleplerinde doğabilecek farkları ödeyeceğini kabul eder. Kiralayan onaylamazsa Kiracı ‘EK-1 İPTAL ŞARTLARI‘ doğrultusunda işlem gerçekleştirebilir. 9.2. REZERVASYON İPTAL ŞARTLARI (ESNEK KURAL TİPİ )


 • KİRACI, rezervasyonu 24 saat içerisinde koşulsuz iptal etme hakkına sahiptir. KİRACI bu süreç içerisinde herhangi bir ödeme yapmış ise ‘ talebin oluşturulduğu zaman ‘’ dikkate alınarak geri iade edilir veya edilmez.

( ‘’ Rezervasyon iptali KİRACI tarafından platformun mail adreslerine yazılı yapılmalıdır.’’ )

 • Kiralayan, rezervasyonu iptal ettiği durumlarda ödenen toplam tutarın tamamı Kiracıya iade edilir.

 • Rezervasyon, check-in saatine 29 gün kalaya kadar Kiracı tarafından iptal edilirse tutarın Tatilnekolay alıcı komisyonu ve ek hizmetler haricindeki kısmı iade edilir.

 • Rezervasyon, check-in saatine 7 gün ile 29 gün arasında bir süre kaldığında Kiracı tarafından iptal edilirse toplam rezervasyon tutarının %50’ı iade edilir ve %50’lık bir kesinti uygulanır. Toplam rezervasyon tutarının %50’ının tahsil edilmediğin de ve 29 günden az bir süre kalan iptal işlemlerinde Kiracıdan kalan fark tahsil edilir. Tüm ek hizmetler bu hesaba dahildir.

 • Rezervasyon, Zamanaşımı olan ve check-in saatine 7 günden az bir süre kaldığında Kiracı tarafından iptal edilirse herhangi bir iade yapılmaz ve %100’lük bir kesinti uygulanır varsa kalan ücret tahsil edilir. Devam etmekte olan ücretsiz iptal hallı sonlanır.

 • Kalan ödeme, aksi belirtilirse, Kiracı tarafından Zamanaşımı tarihine kadar yapılır.

 • Kiracı tarafından iletilen Rezervasyon veya tarih değişikliği talepleri Kiralayan tarafından onaylandığı takdirde tatilnekolay.com tarafından gerçekleştirilir.

 • Kiracı rezervasyon değişiklik taleplerinde doğabilecek farkları ödeyeceğini kabul eder. kiralayan onaylamazsa Kiracı ‘EK-1 İPTAL ŞARTLARI‘ doğrultusunda işlem gerçekleştirilir.


Madde 10; CAYMA HAKKI


11.1. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 48 inci ve 84 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15. maddesi’nin (g) bendi uyarınca, Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmelerde tüketici cayma hakkını kullanamaz.


Madde 11; HASAR DEPOZİTOSU

11.1. Platform, Kiracı kiralanan Villa’yı eşyalı olarak teslim ettiği için eşyaların kırık, dökük, hasar, kayıp, zayi vs. olmasına karşın 1.000 TL / 10.000 TL hasar depozitosu almakta olup bu depozito Villa tesliminde peşin olarak (nakit) alınır. Hasar depozitosu Kiracıin çıkışında demirbaşların sayımından sonra eksik olmaması durumunda Kiracıe 5 iş günü içinde iade edilecektir. Yukarıdaki sebeplerle oluşabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi için bu miktarların villaya giriş günü nakit olarak yanınızda hazır edilmesi önemle hatırlatılır.


Madde 12; YÜZME HAVUZLARI

12.1. Villalarımızın yüzme havuzu ısıları; hava durumuna ve mevsimsel sıcaklığa göre değişkenlik gösterir. Kiracıin, havuzun soğuk olmasından dolayı havuza girememesinden ve bu yüzden havuzu kullanamamasından Platform kesinlikle sorumlu tutulamaz. Kiracı, kiralama yapacağı tarihte hava durumunu öğrenmek için; Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sitesinden veya Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nü telefonla arayıp bilgi alabilirler.


Madde 13: ISITMALI YÜZME HAVUZLARI

13.1. Her villanın yüzme havuzlarında ısıtma sistemi yoktur. Isıtma sistemi var ise bu villanın detay sayfasında açık bir şekilde belirtilmektedir. Bazıları ücretli bazıları ücretsizdir ve detay sayfasında açık bir şekilde belirtilmektedir. Isıtmalı yüzme havuzlarının su dereceleri 25 santigrat ile 29 santigrat arasında değişiklik göstermektedir. Villanızı kiralarken ve ısıtmayı ücretli olarak isterken bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. “Bu su sıcak değil” vb. ifadeler kullanıp ısıtma için ödemiş olduğu parayı geri almak isteyenlere para iadesi yapılmayacaktır. Villayı bu şekilde (havuz ısıtmalı) kiralayan Kiracı bu gibi durumlardan dolayı havuzu kullanılamamasından Platform sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz. Ayrıca havuz ısıtmaları elektrik ile yapıldığından dolayı, elektrik idaresinden kaynaklanan elektrik kesintisi sebebiyle havuzun soğumasından Platform sorumlu değildir.


Madde 14; SORUMLULUKLAR VE GARANTİ

14.1. Kiralayan; illanın belirlenen tarih ve saatte, temiz ve kullanıma hazır olarak Kiracıya teslim edilmesinden sorumludur. 

14.2. Platform, Kiralayan ile Kiracı arasında aracı durumundadır ve bu nedenle oluşabilecek aksaklıkların giderilmesinden Kiralayan sorumludur. Bunun dışında ortaya çıkabilecek ve Kiracının kendi sorumluluklarında olan hiçbir kaza, hastalık, yaralanma, havuzda boğulma, ölüm, hırsızlık vb. ve villada olabilecek yangın, hırsızlık vb. olaylardan ve kazalardan Platform sorumlu tutulamaz. Bunun dışında, Kiracının villaya ulaşmasında, geri dönüşlerinde, tatil sırasında üçüncü şahıslardan/firmalardan alacakları gezi, alışveriş, yiyecek, içecek, eğlence, ulaşım, seyahat, rehberlik hizmetleri vb. gibi herhangi bir servisten doğacak sorunlarda Platform kesinlikle sorumlu olmayacaktır. Kiracı, villadan ayrıldıktan sonra, villada kaldığı süre içerisinde Platform'a bildirmediği bir aksaklık ya da arıza nedeni ile alamadığı bir hizmet için herhangi bir arabuluculuk başvurusunda bulunamaz.

14.3. Platform, portföyünde bulunan ve bizzat sözleşmesi bulunmadığı bir villada komisyon oranını kendi belirleyebilir. Her Kiralayan farklı farklı kişiler, şahıslar, kurumlar, şirketlerdir. Platform, kişilerin, şahısların, kurumların, şirketlerin villalarını ‘’Site üzerinden yapılabilecek rezervasyonlarda, Platform tarafından hizmet bedeli tutarı kadar fatura keser. ( Alındıysa ek hizmetler de dahil )” 


Madde 15; VERGİLENDİRME VE FATURA

15.1. www.tatilnekolay.com web sayfasında yayımlanan hiçbir villa Platform'a ait değildir.

15.2. Platform’ın fatura ettiği ücretin dışında geri kalan miktar Kiralayanın sorumluluğundadır, bundan dolayı geri kalan miktarın faturasını Kiralayan keser ve Platform bundan kesinlikle sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz.

15.3. Kiralayan, kira gelirleri için beyanname vermekle yükümlüdür. Vergi mükellefi olmayan ilan sahipleri fatura düzenleyemezler, sadece vergi beyanında bulunabilirler.

15.4. Site" üzerinden "Kiralayan" ve işletme belgesi bulunan işletmeler veya ticari tesisler "Site" aracılığı ile Kiracıdan tahsil ettikleri ücret karşılığında Kiracıya fatura vermekle yükümlüdür.Madde 16; KİRACI SORUMLULUKLARI

16.1. Kiracılar villayı, havuzu, bahçe mobilyalarını kendilerine çalışır ve sağlam durumda teslim edilen tüm elektrikli ve elektronik eşyalar ile diğer mobilyaları temiz kullanmakla yükümlüdür, kendilerine temiz teslim edilen tüm mutfak eşyalarını aynı şekilde temiz bırakmak zorundadır. Aksi durumlarda ve villanın makul ölçülerin üzerinde kirli bırakıldığı durumlarda Kiralayan ekstra temizlik ücretini hasar depozitosundan tahsil edecektir.

16.2. Oluşan herhangi bir hasar durumunda, Kiracıler Kiralayanni haberdar etmekle yükümlüdür. Kiracılerin konakladıkları süre içinde verecekleri her türlü hasar ve kaybettikleri her türlü eşyanın bedeli eğer hasar depozitosu alınmışsa bu depozitodan düşülecek, hasar depozitosunu aşan hasar durumlarında ise Kiracıden ödemesi talep edilecektir.

16.3. Ayrıca Kiracı ve beraberindekiler toplumsal ve ahlaki kurallara uymaya, çevreyi rahatsız edecek şekilde gürültü yapmamaya, yüksek sesle müzik dinlememeye, ülkemiz kanunlarınca yasaklanan ve suç teşkil eden davranışlarda bulunmamaya özen göstermelidirler. Bu gibi nedenlerle Kiracı ve beraberindekiler hakkında Kiralayanne bir şikayet ulaşması durumunda Kiralayan Kiracıden rezervasyon süresi dolmadan villayı boşaltmasını isteme hakkına sahiptir.

16.4. Web sayfasında belirtilen ve muhafazakar (havuzu dışarıdan görünmeyen villalar) olarak tanımlanan villalarda konaklama yapacak olan Kiracılere, yüzde yüz görünmemezlik garantisini vermez. Görünmemezlik konusunda, Kiracıler kendi mahremiyetlerini kendileri sağlamak durumundadır. Bu gibi problemlerde, Platform veya Kiralayan, sorumluluk kabul etmez ve bu gibi problemlerden kesinlikle sorumlu tutulamaz.


Madde 17; MÜCBİR SEBEPLER

17.1. KİRACI ve KİRALAYAN, mücbir sebeplerin oluşması durumunda, işbu sözleşmeyi PLATFORM un belirttiği yöntemlerle resmi olarak feshetme talebinde bulunabilir. Bu durumda her iki taraf da işbu sözleşme uyarınca alınacak karara uyacaklarını kabul, taahhüt ve beyan ederler. 

17.2. Mücbir sebep, akdi sorumlulukların tamamen veya kısmen ifasını engelleyen veya geciktiren, kendisinden kaçınılmayan veya önceden kestirilemeyen ve tahdidi olmamak kaydı ile, aşağıda sayılmış olan hususlardır.


Mücbir sebepler; yangın, su baskını, heyelan, salgın hastalıklar, savaş hali, olağanüstü hal, yaygın şiddet olayları, yasa, tüzük, yönetmelik, yetkili mercilerin kararları, sabotaj, gibi tarafların iradeleri dışında oluşan, öngörülemeyen durumlar nedeniyle, kiralamaların yapılamaması, kiralamaların yasaklanması, KİRALANANa giriş engellerinin oluşması, KİRALANANın tesliminin yapılmaması, kiralananın tamir edilemeyecek olması ya da tamirinin uzun sürmesi hallerinde sözleşme yapılacak bildirim ile sözleşme askıya alınabilecektir.


Mücbir sebebin 1 (bir) aydan daha fazla devam etmesi ve bu halde kiralamadan beklenen yararın ortadan kalkması halinde, KİRACIya yeni rezervasyon tarihi belirleyebilme hakkı verilecektir. Bu halde KİRACI, ilerleyen dönemlere ilişkin yeni bir rezervasyon yapabileceği gibi, KİRALAYANa yapacağı yazılı bildirim ile yapmış olduğu ön ödemenin iadesini talep edebilir. Yapılacak yeni rezervasyonda KİRALANANın müsait olması, mücbir sebepten etkilenmemiş olması ile KİRALAYAN tarafından uygun bulunması esastır.


17.3. Mücbir sebep dışındaki tüm iptal/iade taleplerinde ilan detay sayfası ve işbu sözleşmede bulunan iptal şartları geçerli olacaktır ve ne KİRACI ne de KİRALAYAN bu MADDE 9 – İPTAL POLİTİKALARI dışında bir talepte bulunmayacağını kabul, taahhüt ve beyan ederler.

17.4. EK-2 ESNEK İPTAL satın alımlarında mücbir sebeplerde değişiklik ve eklemeler olabilir ve bu durum özel istisnalar kapsamındadır.


Madde 18; ŞİKAYETLER

18.1. Kiracıler villada kaldıkları süre içerisindeki şikayetlerini hemen Platform'a bildireceklerdir. Şikayet konusu durum, Platform görevlilerince incelenecek ve arabulucuk için planlamasını yapacak. Şikayetlerden Platform kesinlikle sorumlu tutulamayacaktır.


Madde 19; YÜKSEK SEZONDA KARŞILAŞILABİLECEK DURUMLAR

19.1. Yüksek sezonda villaların tatil sezonu olması sebebiyle diğer aylara nazaran daha dolu olduğu yadsınamaz bir durumdur. Bu süreçte villalarının çoğunun dolu olması sebebiyle günün belli saatlerinde; voltaj düşüklüğü ve su kesintisi gibi problemlerle karşılaşılmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında sorun olarak lanse edilmeden gerekli desteği servis kontrolleri ile vererek çözüm odaklı olunmaktadır. Sorunun çözülme süreci günün birkaç saati sürebilmektedir. 


Madde 20; DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLER

20.1. Villaya giden yolların bozuk olması, yokuş yukarı olması, stabilize olmaması, ıslak zemin olması, ulaşım esnasında oluşabilecek kaza vs. gibi, kısaca Platform‘ın ve tesis sahinin önüne geçemediği her türlü olumsuzluktan Platform kesinlikle sorumlu tutulamaz.

20.2. Bazı villaların inşasında kullanılan farklı malzemeler (sedir ağacı, çam ağacı, bazı plastik ürünler, bahçede veya villanın içinde bulunan her türlü bitki vs.) Kiracıi sağlık yönünden veya psikolojik yönden rahatsız etmesi durumunda, bu olaydan Platform kesinlikle sorumlu tutulamaz.

20.3. Tüm Villalarda konaklayacak olan Kiracılere özel araç lazım olacaktır. Kiracıin ulaşımı kendi sorumluluğundadır. Platform kesinlikle sorumlu tutulamaz.

20.4. Kiracı, üçüncü kişilerden taksi, transfer aracı veya kiralık araç temin edebilir. Platform, üçüncü şahıslardan kiralanacak veya kiralanmış olan transfer veya taksi hizmetine karışmaz. Bu hizmet Kiracıin kendi sorumluluğundadır.

20.5. Villayı kiralamış olan Kiracı, kiralamış olduğu villanın veya apartın veya dairenin coğrafi konumundan dolayı hoşnut kalmaması durumunda Platform sorumlu tutulamaz. Platform, villanın konumunu Google Harita üzerinden, yaklaşık olarak işaretlemiştir.

20.6. Villaya ulaşım esnasında, özel veya kiralamış olduğunuz aracın zarar görmesinden Platform sorumlu tutulamaz.

20.7. Villa hakkındaki “www.Platform.com” detay sayfasında belirtilen “uzaklık tablosu” yaklaşık olarak yazılmıştır. Mesafeler tam net olarak belirtilmemiştir. Ufak tefek yanılmalar olabilir ya da belirtilen mesafedeki market kapanmış olabilir. Kiracı bunu göz önüne almayı kabul eder ve Platform bundan sorumlu tutulamaz.

20.8. Villada bulunan havuzda oluşacak boğulma, düşme, ayak kırılması, kol kırılması vb. gibi vuku bulması ihtimal hiçbir kazadan Platform sorumlu tutulamaz.

20.9. Villaların tamamında yaklaşık 100-160 litrelik güneş enerjisi ile ısınan sıcak su tankı bulunmaktadır. Kiracıin, adil kullanımın dışında aşırı sıcak su tüketiminden dolayı sıcak suyun kalmamasından kaynaklanan problemlerden Kiracı birebir sorumludur. Platform bu durumdan kaynaklanan problemlerden kesinlikle sorumlu tutulamaz.

20.10. Villalarımızın hiçbirisinde yiyecek, içecek, herhangi bir gıda ürünü vs. bulunmamaktadır. Hiçbir villada kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği, açık büfe vb. gibi hizmetler yoktur. Bu ürünlerin temin edilmesi Kiracıin kendi sorumluluğundadır. Platform bu gibi durumlardan sorumlu tutulamaz.

20.11. Villalarda veya yolda cep telefonu sinyalinin hiç alınmaması, az alınması veya cep telefonundan internetin çekmemesi gibi durumlardan Platform kesinlikle sorumlu tutulamaz. GSM operatörünüzü arayıp, gideceğiniz bölgede GSM sinyali durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

20.12. Kredi kartı, EFT veya havale vb. şeklinde ödeme yapsanız dahi, size “onay maili” ve “konfirmasyon belgesi” gelmeden, kesinlikle, uçak bileti, otobüs bileti, vs. satın almayınız. Para ödemesini Platform'a yapsanız bile size “onay maili” ve “konfirmasyon belgesi” gelmediği taktirde villayı kesinlikle kiralamış sayılmazsınız. Kiracıin aceleci davrandığı bu ve buna benzer durumlardan ortaya çıkabilecek maddi ve manevi zararlardan Platform kesinlikle sorumlu tutulamaz.

20.13. Villada Kiracıin sebep olduğu tüm kazalar ve olaylardan yangın, elektrik kaçağı, tüp kaçağı ve bunun sonucunda oluşabilecek ölüm ve kazalardan, internet sağlayıcısından kaynaklanan telefon ve internet kesilmesi, elektrik şirketinden kaynaklanan elektrik kesilmesi vb. durumlardan Platform sorumlu tutulamaz.

20.14. Web sitemizde belirtmiş olduğumuz villalarımız birebir aynısı olup, sitede göründüğü gibi olmadığını, sitede daha iyi göründüğünü, sitede daha büyük veya daha küçük olduğu vb. gibi söylemler asla kabul edilemez ve bunlardan Platform sorumlu tutulamaz.

20.15. Olumlu veya olumsuz doğa olaylarından/koşullarından ve olumlu veya olumsuz hava durumundan/koşullarından oluşabilecek her türlü olumsuzluktan Platform sorumlu tutulamaz.

20.16. Kiracı; arı, akrep, böcek, yılan sokması, kedi, köpek ısırması ve vb. olaylardan dolayı Platform'ı sorumlu tutamaz.

20.17. Havuzu dışarıdan görünmeyen villa diye tabir edilen muhafazakar villaları tercih etmek isteyen Kiracı, villanın detay sayfasında; “bu villa muhafazakar ailelere uygundur”, “havuzu dışarıdan görünmez”, “tesettürlü bayanlar tercih edebilir” vb. ibareler yok ise o villa muhafazakar bir villa değildir. Bu gibi ibareler olmayan villayı kiralayıp, villaya geldiği zaman “bu villa muhafazakar bir villa değil” deyip Platform'ı suçlamasından, Platform kesinlikle sorumlu değildir.Ayrıca bilinmelidir ki %100 korunaklı bir villa portföyümüzde bulunmamaktadır. Villayı kiralayacak olan Kiracıin tüm detayları dikkatli bir şekilde okumasını tavsiye ederiz.

20.18. Villanın içerisine veya havuz bahçesine veya havuz terasına, herhangi bir gıda maddesinden dolayı veya çöpünüzden dolayı karınca veya böcek vb. veya değişik hayvan toplanmasından Kiracı birebir sorumludur, bu durumdan Platform sorumlu tutulamaz.

20.19. Villanın yüzme havuzundan veya duşundan gelen sudan meydana gelebilecek her türlü hastalıktan, klor alerjisinden vs. kimyasal alerjiden, Platform kesinlikle sorumlu tutulamaz. Sağlıksal veya vücut hassaslığı olan kişilerin havuza girmemesini tavsiye ederiz.

20.20. Kiralanan villa çevresinde her türlü büyükbaş, küçükbaş, tavuk, keklik, vs. hayvancılık yapılabilmektedir, kiralanan villanın bahçesinde veya komşu evlerin/villaların/apartların/dairelerin bahçelerinde her türlü gübre kullanılabilmektedir. Bu ve bu gibi olaylardan kaynaklanabilecek rahatsız edici hayvan sesleri ve kötü kokulardan Platform kesinlikle sorumlu değildir, sorumlu tutulamaz.

20.21. Cenaze, ölüm, savaş, sağlık problemi, kaza veya kamu personeli veya özel şirket personelinin izin iptali vb. durumlarda tüm kiralama şartları harfiyen geçerli olup iptal durumu kesinlikle söz konusu değildir.

Kiracı, yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm koşulları kabul etmiş olup bu vb. bahaneleri üreterek kira sözleşmesini fesih çabasına girmesi takdirinde Platform sözleşmeyi tek başına feshetme hakkını ve sözleşme bedeli talep etme hakkını kullanabilir.


Madde 21; İHTİLAFLAR

Bu sözleşmenin kapsamına giren konularla ilgili ortaya çıkabilecek her türlü anlaşmazlıklarda Antalya İcra Daireleri ve Mahkemeleri yetkilidir.