İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Kalkan mah. Akbel mevki Ardıç sok no 459/1 Kaş / Antalya
Tel: 0850 307 0 865
Fax: 0850 307 0 865
E-Posta: [email protected]

Destek Hattımız

0850 307 0 865

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


Geçtiğimiz yıllarda sektörümüzde yaşanan birçok olay sonucunda; halkımız yaz-kış sezonunda haftalık ev kiralamak isterken, kiralama yetkisi olmayan şahıslardan kiraladıkları evler konusunda muhatap bulamadıkları, bazılarının ise evlerle hiç ilgileri olmadığı halde ev sahibi gibi davranıp depozito aldıktan sonra ortadan kaybolduğu ortaya çıkmıştır.

İnternet üzerindeki forumlarda, sosyal medyada ve diğer platformlarda bu tür dolandırıcılık olaylarının maalesef halen devam ettiği dile getirilmekte. Bu sebeple ev kiralamak için araştırma yapan vatandaşlarımızın çok dikkatli davranmaları gerektiğini hatırlatırız.

Rahat ve huzurlu bir biçimde bütün yıl boyunca hayalini kurduğunuz, kendinize ve ailenize ayırdığınız en değerli vakitleri geçirmeyi planladığınız sürecin hayal kırıklığı ile sonuçlanmaması ve kötü niyetli kişilerce mağdur edilmemeniz için herkesin bazı tedbirler alması gerekmektedir. Sektörümüzü yaralayan bu kişi veya kişileri biz elimizden geldiğince halkımıza deşifre etmeye çalışıyoruz.  Ancak sizlerin de dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır;

1- Kiralamayı düşündüğünüz firmayı araştırın. (Firmanın bulunduğu bölgelerinin bağlı olduğu belediye, banka gibi güçlü kurumlara bilgileri sorabilirsiniz.)

2- Günlük kiralama hizmeti veren kurumların, mutlaka vergi dairesine kayıtlı olması gerekmektedir. Firma olarak tur, transfer paket tur, paket tatil gibi işler yaptıklarını iddia ediyorlarsa TURSAB üyelikleri mutlaka olmalıdır. Ancak günlük kiralama sektörünün TURSAB'a kayıt zorunluluğu yoktur. Bu konu üzerinde çalışmalar halen devam etmekte olduğundan bu zorunluluk halen doğmamıştır. Bu durum, şu an bir kriter olarak kullanılamaz. TURSAB üyeliği olduğunu iddia ediyorsa ilgili kurum ve kuruluşlardan online olarak da sorgulayabilirsiniz.

3- Sizden talep edilen ödemeleri mutlaka banka hesabına yapın. Yaptığınız ödeme ile ilgili detayların bulunduğu seyahat bilgi belgesi ya da onay belgelerini mutlaka isteyin. 

4- Mümkün olan durumlarda tanıdığınız kişiler aracılığı ile ya da daha önce bu firmalar ile çalışmış tanıdıklarınızın öneri ve tavsiyelerine göre kiralama yapacağınız şirketi seçin.

5- İnternet üzerinden kişi ya da kurumları araştırın.

6- Bu tür satıcılar için evin kaç liraya kiralandığının önemi yoktur. Normal kira bedelinin yarısı hatta 1/4’ü tutarında fiyatlar bile vaat edebilirler çünkü ödeme yapmaları gereken herhangi bir istihdam sistemleri yoktur. Gönderdiğiniz para doğrudan onların kişisel kullanımları için armağanınız olacaktır. Bu nedenle ortalama fiyatların altındaki fiyatlarla kiralama yapan kişilere karşı daima şüphe ile yaklaşın. Lütfen değerinin altında pazarlanmaya çalışılan evlerden uzak durun, çünkü gerçek değildir.

7- İndirim talebiniz üzerine sizlere önemli ölçüde indirim vaat eden firmaları şüphe ile karşılayınız. Bizler aracı kurum olduğumuz için cüzi oranlarda ev sahiplerinden komisyon almaktayız. İndirim yapacağını iddia eden siteler ya fiyatın üzerine fiyat koyarak sizi yanıltmaya çalışıyorlardır ya da büyük indirim oranları ile sizi cezbederek dolandırıcılık yapmaktadırlar.

8- Bazı firmalar sizleri yanıltmak amacı ile kendilerini olduğundan büyük gösterme peşine düşerler. Örneğin web sitesinde 5 yıllık bir firma olduğunu iddia ediyorsa, firmayı bağlı olduğu oda ya da kurumlardan araştırabilir ya da en basiti kullandığı www. ile başlayan internet alan adını sorgulayarak ilk oluşturulma tarihini görebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için şöyle tarif edebiliriz. www.whois.com.tr sitesine alan adını yazarak sorguladığınızda sizlere "Oluşturma tarihi" bölümünde bu alan adının ilk satın alındığı tarihi göreceksiniz. Size söylenenden farklı bir sonuçla karşılaşırsanız tekrar düşünün! Ayrıca size çok abartılı gelen firma tanıtımları ve unvanları varsa firmayı daha iyi araştırın. (Örn; banka hesap bilgilerindeki tam unvanlarına bakabilirsiniz)

9- Her bölgeden ev kiralayan firmaları daha iyi araştırın. Çünkü ciddi firmalar misafirlerin memnuniyetini sağlamak adına, evin periyodik kontrollerini (temizlik, tamir vs.) kendisi yapmak ve dolayısıyla bizzat bulunduğu bölgedeki evleri pazarlamak ister. Çok geniş bir bölge içerisinde bu büyük bir organizasyon olacağı için, villa kiralama süreci çok güç olacaktır. Lokal firmalar belli bölgelerde kiralama yaparlar. Örneğin; www.TatilNeKolay.com çoğunlukla Kalkan bölgesinde kiralama yapar.

10- Depozito dışında kalan tutarı evinize giriş günü ödemek istediğinizi bildirin ya da önceden gelip evi görmek ya da yakındaki bir arkadaşınıza inceletmek istediğinizi söyleyin; eğer gerçek bir şirket ise bundan kaçınmayacaktır. Teklifinize olumlu yanıt vereceklerdir.

11- Ev sahibine direkt ulaşarak evi daha ucuza getirme amacı ile ücretsiz ilan sitelerinde yayınlanan ilanlara itibar etmeyiniz. Dolandırıcılık işleri genelde bu tarz siteler üzerinden yapılmaktadır. Kurumsal günlük kiralama firmaları cüzi komisyonlar ile evleri sahipleri adına kiraya verir. Ancak bu firmalar sizler için evleri kontrol ederek, denetleyerek eleme yaparlar ve seçilen evleri sizlere sunarlar. Sizlere evin avantajlarını, dezavantajlarını anlatırlar. Siz tamamen bu firmaların güvencesi ve garantisi altında evlerinize gelirsiniz. (Herhangi bir sorun olduğu durumda firmalar devreye girer ve sorununuzun halledilmesini sağlarlar.) Ev sahiplerine göre “kendi evleri dünyadaki en güzel ev”dir.

12- Son 1 yıl içinde bu işi yaptığını iddia eden birçok firma görünümlü şahıslar türemiştir. Ofisi olmadan sadece bir internet sitesi açarak evinden bu işi takip etmek isteyen amatör kiralamacıların kurbanı olmayın. Yine yukarıdaki gibi bu kişi ve şahıslara ofisi sorduğunuzda sizlere kaçamak yanıt verecekler, sizleri geldiğinizde ofisi yerine benzinlikten, kavşaktan vb. yerlerden karşılayacaklardır. Bu acemiler yüzünden tatiliniz zehir olmasın.

13- Firmadan emin olamadınız ve firmanın ofisini de görmek istiyorsunuz! Google size bu hizmeti de vermektedir. Google haritalar sitesinden firmanın ismini aratın ve karşınıza çıkan firmanın işaretinin olduğu caddeye, sağ alt köşedeki "Sarı Adam" simgesini sürükle bırak yöntemi ile tutarak bırakın. Google sizler için çektiği cadde görüntülerini verecek ve firmanın ofisini, tabelasını vs. buradan görebilir, bir fikir edinebilirsiniz. Dolandırıcılar sizden ne kadar para kopartabileceklerini düşünürler, ona göre hareket ederler. Mevcut GÜNLÜK KİRALAMA sisteminde istismara açık olarak gördüğümüz bazı noktalar sebebi ile biz TATİLNEKOLAY olarak “GÜVENİLİR BİR FİRMA OLMA” parolası ile yola çıktık. Bu sektörde hizmet eden firmaların çoğu eve girişten 30 gün önce ücretin tamamını sizden ödemenizi isterken, firmamız evinize gelene kadarki süreç içerisinde sadece depozito (kapora) ücretini alıyor ve geri kalan ücreti EV GİRİŞİNDE ev sahibine direkt ödüyor ya da yetkili kişi tarafından ev sahibi adına tahsil ediliyor. Dolandırıcı firmalar buna kesinlikle yanaşmayacaklardır. (Bu durumda dolandırıcılık ihtimaline karşı paranızın %70’i ev girişine kadar sizin yanınızda olduğu için garanti altında olmaktadır.)

İlanlarımız ile sunumunu yaptığımız evlerin, siz misafirlerimize rezervasyon yapıldıktan sonra gönderdiğimiz evraklarda evle ilgili bütün bilgiyi paylaşıyor, bölgeye ulaştığınız andan itibaren sunum hizmetine dahil olarak evinize kadar eşlik ediyoruz, tanıtımını yapıyoruz. “İlanlarımızdaki resim üzerinde WATERMARK (Silik Logo) kullanmaktayız.“ Dolandırıcılar genelde bilinçsizce internet üzerindeki  firmaların sitelerine yüklediği resimleri çalarak hareket ederler. Sizleri ve ev sahiplerimizi mağdur etmemek için sitemizdeki resimlerin üzerlerine web sitemizde görüldüğü üzere WATERMARK denilen silik logo uygulaması kullanmaktayız. Ev sahiplerinin bizlere verdiği resimleri sitemize yüklüyoruz ve watermark uygulaması ile bu resimleri kendi adımıza tescilliyoruz. Eğer ev bizim bölgemizde ya da yakın bir bölgede ise, resimlerimizi sunum hizmetleri dahilinde kendimiz resimleyerek ilanlarımızda yayınlıyoruz. Bu uygulama sayesinde bu kötü niyetli kişilerin bizim sitemizdeki resimleri kendi bilgisayarlarına kaydederek kullanmalarının önüne geçmiş oluyoruz. Sektörümüze kötü lekeler bırakan bu olayların son bulması dileği ile tüm misafirlerimizin bu kişi veya kişilere karşı dikkatli olmasını önemle rica ederiz.