Bodrum Nerede? Bodrum Ulaşım Yolları Nelerdir?

Bodrum nerede, bodrum ulaşım yolları nelerdir şeklinde bir araştırmaya başladıysanız, muhteşem bir tatiliniz sizi beklediği müjdesini vermek isteriz. Türkiye’nin en güzel tatil mekanlarından biri olan Bodrum, anılarınızda unutamadığınız bir yer edinecek. Bodrum ulaşım imkanları, Bodrum’a karayoluyla ulaşım gibi soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Bodrum Nerede, Nasıl Gidilir?

Bodrum, Ege Bölgesi’nin Muğla ilçesinde bulunan Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinden biridir. Kültürel ve doğa anlamında tarihin en eski dönemlerinden gelen zengin bir içeriğe sahiptir. Muğla’nın en kalabalık ilçesidir.

Bodrum İsmi Nereden Geliyor?

Bodrum kelimesinin kökeni “Petrium” yani, Aziz Petrus’tan gelmektedir. Zaman içinde Aziz Petrus Kalesi’ne ithafla, Bodrum kelimesine dönüşerek Petrus, Petrium, Bodrum halini almıştır. Antik dönemlerde ise Bodrum’un ismi “Halikarnassos” olarak kayıtlarda geçmektedir.

Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum ulaşım yolları birçok farklı seçenek barındırıyor ve her bir seçeneğin kendine özgü kolaylıkları mevcut. Bodrum’a kara yolu, hava yolu veya deniz yoluyla ulaşım mümkün.

   

Uçakla İstanbul – Bodrum Kaç Saat?

Milas – Bodrum Havalimanı’na, haftanın her günü İstanbul’dan seferler bulunmakta. İstanbul’dan kalkan Atlasjet, OnurAir ve Türk Hava Yolları firmalarının Bodrum’a haftanın her günü uçuşu bulunuyor. İstanbul’dan Bodrum’a uçak yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Bodrum havaalanına indikten sonra havalimanı servisleri (Muttaş, Havaş vb.) veya özel araçla Bodrum merkeze kolayca ulaşabilirsiniz.

İstanbul – Bodrum Arası Arabayla Kaç Saat Sürüyor?

İstanbul’dan Bodrum’a karayoluyla yaklaşık 7 saat 50 dk sürüyor.

İstanbul’dan Bodrum’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Bodrum için yola çıktığınızda, Yenikapı üzerinden Bandırma’ya hızlı feribot kullanabilirsiniz. Sonrasında Balıkesir, Manisa, İzmir, Söke ve Milas yolunu takip ederek Bodrum’a rahatça ulaşırsınız.

Ankara’dan Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Ankara Bodrum güzergahı ise şu şekildedir;

Afyon, Denizli, Aydın yolunu izleyerek Bodrum’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca İzmir’den Aydın otobanını takip ederek Milas, sonrasında ise Bodrum’a ulaşabilmeniz mümkün.

Bodrum Yunan Adası Seferleri

Bodrum’dan Kos Adası’na yaz aylarında, Turgutreis’ten her gün tarifeli gemi seferleri düzenleniyor. Haftanın bazı günlerinde ise Rodos Adası’na ulaşım mümkün…

·         İstanbul-Bodrum arası 8 buçuk saat,

·         Ankara-Bodrum arası 9 saat,

·         İzmir-Bodrum arası 3 saat,

·         Konya-Bodrum arası 8 saat,

·         Bursa-Bodrum arası 7 saat,

·         Eskişehir-Bodrum arası 7 buçuk saat sürmektedir.

Bodrum Hakkında: Bodrum Nasıl Bir Yer?

Bodrum yüzyıllardır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış en önemli liman kentlerinden biridir. Karya, Leleg, Persler, Romalılar ve Bizanslılar yıllarca bu topraklarda hüküm sürmüştür.

Dünyanın 7 harikasından biri olan Kral Mausolos’un anısı için Artemisia tarafından yaptırılan Mausoleum anıtı ile adını duyuran Bodrum, Türkiye’de kitlesel turizmin başladığı ilk destinasyonlar arasında.

Büyükşehirlerden göç eden ve yaz-kış ilçede yaşayanların da etkisiyle her yıl nüfusu daha da artan Bodrum’un nüfusu 175 bin, yüzölçümü ise 650 kilometrekaredir. Yaz aylarında Bodrum’un nüfusu 500 binin üzerinde artmaktadır.

Bodrum Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Bodrum sayısız koya ve plaja sahiptir. Yalıkavak, Gümbet, Gümüşlük, Bitez, Göltürkbükü gibi hem sahil şeridi hem de koylarıyla her yıl binlerce turisti kendine hayran bırakır.

Bodrum Kalesi, Bodrum'un en tarihi yapılarından biridir. Burada kale içinde Sulatı Arkeoloji Müzesi bulunur. Ayrıca hareketli gece hayatı ve çarşısı ile de eğlence severlerin uğrak yeridir.

Bodrum Marina, Halikarnas Mozolesi, Zeki Müren Sanat Müzesi ve Bodrum yeldeğirmenleri görülesi güzellikte yerlerdir.

Son dönemde açılan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü de hem alışveriş hem konaklama ihtiyacına çözüm olma amacıyla açılmıştır.

İçerisinde el sanatları atölyeleri, el işi dükkanları ve tasarım ürünler bulunmaktadır.

Bodrum Barlar sokağı turistlerin en çok rağbet ettiği yerler arasındadır. Özellikle yaz aylarında muhteşem bir kalabalığa sahiptir.

Bitez Plajı, Bodrum'un en uzun sahil şerididir. Buranın denizi sığ ve ılıktır. Plajda farklı aktivitelere katılma olanağınız vardır. Mavi bayraklıdır ve berraktır.

Gün Batımı Plajı, ismiyle müsemma olarak gün batımının en güzel izlendiği yerdir. Hem ücretsiz hem de tertemiz olması sayesinde sıklıkla tercih edilir.

Bodrum’da Nerede Kalınır?

Bodrum çok sayıda üst düzey kalitede otel barındırır. Farklı konseptlere ve ihtiyaçlara sahip oteller bulabilirsiniz. Bütçenize uygun olarak farklı farklı seçeneklere göz atabilirsiniz. Aynı zamanda Bodrum çadır konaklaması olarak da uygun mekanlar sunar.

Biz yine de Tatilnekolay.com ailesi olarak Bodrum'da villa kiralama seçeneğini sizlere öneriyoruz! Muhteşem villa tatili fırsatlarından yararlanmak üzere bize ulaşın! Tatilinizi birlikte planlayalım!

Sizin İçin Seçtiklerimiz