Kalkan Nerede? Kalkan Nasıl Gidilir? Yola Çıkmadan Önce Detaylı Kalkan Rehberi

Kalkan nerede, Kalkan nasıl gidilir? Daha önce Kalkan’a hiç gitmediyseniz bu sorular aklınızda dönüp duruyor olabilir. Mümkün olan birçok ulaşım yolundan size ve bütçenize en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Önceden şunu belirtmeliyiz ki, bir şekilde Kalkan’a ulaştıktan sonra geçirdiğiniz yaz tatilleri arasında en unutulmaz olanını Kalkan’da geçireceğinizi hissedeceksiniz.

Kalkan Nerede? Kalkan Nasıl Bir Yer?

Kalkan, Antalya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Kaş’a bağlı bir beldedir. Kalkan Antalya arası 210 km

 • Kalkan Muğla arası 190 km
 • Kalkan Fethiye arası 80 km
 • Kalkan Kaş arası 27 km’dir.

Kalkan’a gidiş için öncelikle Kaş’a varmalısınız. Kaş’tan hareket eden otobüs ve minibüslerle Kalkan’a ulaşabilirsiniz. Özel araçla geliyorsanız Kumluca-Finike-Demre-Kaş güzergahını kullanabilirsiniz.

Tam olarak Kalkan nerede, diye soracak olursanız; Kaş’ın batı tarafında yer alıyor ve ünlü Kaputaş Plajı burada bulunuyor. El değmemiş doğası, sevimli yat limanları, antik kentleriyle her adımında estetik zevklerinize hitap eden bir görselliğe sahip. Hani herkesin dilinde olan “Her şeyi bırakıp küçük bir sahil kasabasına yerleşmek istiyorum” diye hayal kurulan kasaba, olsa olsa Kalkan’dır…

Kalkan öyle bir yerdir ki;

 • · Likya medeniyetinin ilk yerleşim yeridir,
 • · Küçük bünyesine birçok antik kent sığdırmıştır ve bu antik kentler çok iyi muhafaza edilmektedir,
 • · Koyları ve plajları Türkiye’nin en temiz denizine sahiptir,
 • · Yolu diğer tatil beldelerine göre biraz daha meşakkatli olduğu için, doğası tahribata uğramamıştır.

Kalkan’a Nasıl Gidilir? Kalkan Ulaşım Yolları

Kalkan ilçesi Antalya’nın batı tarafında yer almaktadır. Antalya ile Fethiye arasında bulunan bu yer, eşsiz ve sayısız güzellikleri barındırmasının yanı sıra tüccarlar için iyi bir yerleşim yeriydi. Mavi bayraklı koylarından Kalkan Koyu çok eskilerden beri doğal bir alan olarak kalmış ve günümüzde tatilcilerin dinlenmek için tercih ettiği alanlardan biridir. Peki, Kalkan'a nasıl gidilir?

Otobüs ile Kalkan’a Ulaşım

Kalkan’a otobüs ile Kaş ve Fethiye’den direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Kalkan Kaş arası yaklaşık 20 dk sürüyor. Çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Kalkan için sık sık otobüs seferleri düzenleniyor.

Kalkan’a Başka Şehirlerden Ulaşım

Türkiye’nin birçok şehrinden Kalkan’a ulaşım yolları mevcuttur. Uzak bir şehirde olsanız bile Kalkan’ın güzelliğine tanık olmak için bunca yolu çekmeye değer…

 • İstanbul – Kalkan arası 840 km
 • İzmir – Kalkan arası 410 km’dir.

Kaş veya Fethiye’den olduğu gibi, Antalya merkezden de otobüslerle aktarmalı olarak Kalkan’a varabilirsiniz.

Kalkan’a Arabayla Nasıl Gidilir? Kalkan’a Otobüs Var Mı?

Kaş ilçesinden Kalkan’a hareket eden düzenli dolmuş saatleri bulunmakta. Farklı şehirlerden arabayla Kalkan’a gelmek isteyenler Fethiye-Kaş karayolunu tercih etmelidir. Eğer Antalya’dan geliyorsanız Kemer-Kumluca-Finike-Demre-Kaş istikametini takip edebilirsiniz.

Yaz sezonlarında birçok otobüs firması, Kalkan’a aktarmasız direkt ulaşım imkânı sunmaktadır.

Kalkan Uzak Mı?

Kalkan;

·         Antalya’ya 210 km

·          Muğla’ya 190 km,

·          Fethiye’ye 80 km,

·          İstanbul’a 840 km,

·         Ankara’ya 660 km,

·         İzmir’e 410 km mesafede bulunmaktadır.

Kalkan’a kara yoluyla ulaşım

Özellikle yazın yoğun sezonlarda birçok şehirlerarası otobüs firması Kalkan’a doğrudan sefer düzenlemekte… Kış aylarında ise bu seferlerin sayısı azalmaktadır. Özel araçla ulaşım en rahat edebileceğiniz imkanlardan birisi olacaktır. Fethiye-Kaş karayolunu kullanarak Kalkan’a varabilirsiniz.

Kalkan’a Antalya üzerinden ulaşım için ise şu güzergahı kullanabilirsiniz:

Kemer-Kumluca-Finike-Demre-Kaş

Kalkan’a Uçakla Nasıl Gidilir?

Kalkan’a gidiş için öncelikle Muğla Dalaman Havalimanı’na iniş yapmanız gerekiyor. Dalaman Havalimanı’na indikten 

sonra 123 km’lik uzaklıkta Kalkan bulunuyor.

Dalaman Havalimanı’ndan Kalkan’a Nasıl Gidilir?

Havalimanından Kalkan’a giden toplu taşıma vasıtası bulunmamakla birlikte, Dalaman araç kiralama, taksi, transfer veya 

özel servislerle kısa sürede Kalkan’a ulaşabilmeniz mümkün. Dalaman – Kaş Shuttle’lar Kalkan’a 80 tl ücret karşılığında 

ulaşım sağlıyor.

2. Yöntem: Ayrıca Dalaman Havalimanı’ndan Fethiye Otogar’a direkt giden Havaş’a binip, Fethiye Otogar’dan da saat başı Kalkan Kaş dolmuşlarına binebilirsiniz.

Kalkan Merkez ulaşım anlamında görüldüğü gibi birçok olanaklar ulaşım firmaları tarafından sunuluyor. Kalkan’da muhteşem bir tatilin sizleri beklediğinden emin olabilirsiniz. Kalkan Merkezde bulunan İslamlar, Xanthos, Pinara, Kekova gibi yerler Kalkan’a aşık olmak için onlarca sebepten yalnızca bazıları.

Kalkan Gezi Rehberi

Kalkan’a nerede, Kalkan’a nasıl gidilir? Gibi sorularınızın cevabını öğrendiğinize göre şimdi sizlere kısaca Kalkan’dan bahsedebiliriz.

 • Kaputaş Plajı,
 • Kalkan Halk Plajı,
 • Patara Plajı
 • Kalkan Antik Kentleri
 • Patara Antik Kentleri,
 • Kalkan Mağaraları
 • Xanthos ve Letoon Antik Kentleri

TNK BLOG’ta Kalkan gezi rehberi, yemek mekanları ve Kalkan Plajları ile ilgili pek çok detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Kalkan denince es geçilmemesi gereke bazı belli başlı noktalar vardır;

Kalkan eskiden Likya Uygarlığı’nın hüküm sürdüğü bir liman kentiydi. Kalkan tatil mekanlarında hem tarihi zenginlikler hem de doğal güzelliklere doyabilirsiniz!

Doğa ile baş başa bir tatil geçirmeyi planlayan herkesin ilk durağı kesinlikle Kalkan olmalı!

Kalkan gezilecek yerler arasında şu gibi harika mekanları sayabiliriz;

Gibi UNESCO dünya mirası listesine adını yazdıran özel yerleri görebilirsiniz.

Ayrıca sayısız kalıntı ve mezarlar sizleri her adımda şaşırtmaya devam edecektir.

Kalkan’da Yemek: Kalkan’da Ne Yenir?

Kalkan tatili boyunca midenizi bayram ettirecek kadar güzel lezzetlerle tanışabilirsiniz. Bir liman kenti olan Kalkan’da elbette ilk tercihinizin balık lezzetleri olmasını önerebiliriz. Taze ve lezzetli deniz ürünleri gerçekten denemeye değer…

Karidesli mezeler, binbir çeşit balık türleri ve şaraplarla sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

Akdeniz mutfağını odak noktasına alan Kalkan’da balık-meze ürünleri hiçbir yerde olmadığı kadar taze ve farklıdır. Restoran tasarımları Yunan stilinden izler taşır.

Kalkan Tarihi

3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Kalkan, eski dönemlerde Roma ve Likya uygarlıklarına ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzdendir ki bugün hala her bir köşesinde sizi şaşkınlığa uğratacak detaylarla doludur. Burada eskiden Türkler ve Rumlar beraber yaşamaktaydı. Kalkan’ın önceki adı Kalamaki idi. Bu isim Rumlardan gelmektedir. Kalamaki: güzel bir yer anlamını taşır. Adıyla bu kadar uyumlu bir yer daha olamazdı…

Kalkan Tarihi’nin önemli bir kısmını oluşturan bir diğer bölge de Patara bölgesidir. Burada çok sayıda antik kent bulunur. Likya Uygarlığı’nın başkenti olan Patara’da bir meclis binası da bulunurdu.

Kalkan’da Ne Yapılır?

Kalkan’da tatil yapıyorsanız elbette ayaklarınız sizi ilk olarak Kaputaş Plajı’na götürecektir. Kaputaş Plajı Kaş arası 5,1 km’dir. Buraya dik ve uzun merdivenlerle inilir ve muhteşem bir manzaraya sahiptir. Buradaki mavinin başka hiçbir yerdeki maviye benzemediğini fark edebilirsiniz. Kalkan'da ne yapılır: neler yapılmaz ki?

Buradan Xanthos Kenti’ne geçebilirsiniz. Burada tarihi bir yolculuk sizleri bekliyor… Göz alıcı sütunlar ve mozaiklerden oluşan kent her detayıyla görülmeye değerdir.

Kalkan Konaklama Yerleri

Kalkan yılın büyük bir bölümünü güneşli ve sıcak olarak geçirir. Bu yüzden tatil için en çok gidilen yerlerden biridir. Misafirlerimiz genellikle pahalı oteller yerine Kalkan konaklama yerleri için Kalkan’da villa kiralama seçeneğine yönelirler. Tatilnekolay.com Kalkan kiralık villa seçenekleri sizlere 600’ün üzerinde farklı tasarım sunar. Her bütçeye uygun kiralık villa bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için web sitemizde Kalkan bölgesindeki villaları inceleyebilir, ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kalkan Plajları ve Dahası...

Kalkan plajları ve koyları hakkındaki yazımıza mutlaka göz atın. Kalkan’ın mavi bayraklı plajları, her insanda hayranlık uyandırır. Kaputaş Plajı en popüler olanlardan biridir ve küçücük bünyesinde türlü şahanelikler barındırır.

Ayrıca caretta caretta’lara yuva vazifesi gören Patara Plajı da bir diğer esas madendir. Patara Plajı tamamen kum tepeleriyle doludur ve incecik altın sarısı kuma sahiptir. olukça geniş ve uzundur. Kalkan Plajı ise kum yerine çakıllarla doludur.

Kalkan nerede, Kalkan nasıl gidilir yazımızın diğer konu başlıklarını okumaya devam etmek için sizleri Kalkan’da gezilecek yerler yazımıza davet ediyoruz.

İyi tatiller!

Sizin İçin Seçtiklerimiz