Patara Plajı Nasıl Bir Yer? Patara Hakkında Kısa Kısa…

Patara Plajı ve antik kent Patara gezilecek yerler listesine başlamadan önce bölge hakkında genel bir bilgi edinmeniz için sizler bu detaylı inceleme yazımızı okumaya davet ediyoruz. Türkiye’nin en uzun plajına sahip olan ve bünyesinde yer alan antik kentleriyle Patara’nın ne kadar derin bir geçmişe sahip olduğuna tanık olmak ister misiniz?

Patara Plajı nerede, Patara nereden kalınır, Patara’da ne yapılır…

Patara Plajı: Muazzam Bir Akdeniz Keşfi


Kalkan’ın 17 km batısında yer alan, Akdeniz kıyısının en güzel yerlerinden biri olan Patara, Noel Baba’nın doğum yeri olarak bilinir ve incecik altın sarısı kumuyla, upuzun sahiliyle gönüllerde taht kurar.

D400 sahil yolunun 3,5 km güneyinde bulunan Patara, çok sayıda pansiyon, modern mimarili Patara kiralık villalar, ve balayı villaları ile çok uygun fiyatlarla konaklama imkanları da sunmaktadır. Düşük bütçeli gezginler için de çok uygundur.

Patara Plajı Nasıl Bir Yer?


Patara Plajı, 20 km uzunluğunda, yaklaşık 50 metre genişliğinde ve her zaman sakinliğini koruyan bir atmosfere sahip. Sahilin iç kısmındaki Patara Köyü’nde aşırı kalabalık bir nüfus için fazla yer bulunmuyor desek yeridir.

Patara Antik Kenti plajın hemen içindedir ve arkeolojik önem teşkil eden bölgelerde inşaata izin olmadığı için, Patara halen büyük otellerden kendini koruyabiliyor. İyi ki de öyle oluyor!

Plajın tek bir dezavantajı varsa, o da az ağaç olması nedeniyle gölgenin az olmasıdır. Bu yüzden gündüzleri güneşin yakıcı ışıklarına hazırlıklı olun.

Patara Antik Kent: Bünyesinde ilginç kalıntılar barındırıyor. Amfi tiyatro, üç kemerli zafer kapış, bir nekropol, Likya mezarlığı, yıkık dökük bir bazilika ve hamam, antik kentin değerli yapıları arasında yer alıyor.

Patara’ya Nasıl Gidilir?

Araba, otobüs veya taksi ile Kaş merkezden Patara’ya ulaşım mümkün. Herhangi bir otobüs sizi Ovaköy'de Fethiye - Kaş karayolu üzerinde bırakacaktır. Dolayısıyla Gelemiş köyüne 3,5 km’lik bir mesafeden taksi ya da (dilerseniz otostopla, bu yol üzerinde Patara’ya gitmek isteyenlere çok rastlanır) Patara’ya varabilirsiniz.

Patara Çevre İllere Ulaşım Mesafeleri

         Patara Antalya arası: 376 km,

Patara Antalya arası kaç saat: Yaklaşık 8,5 saat
Patara Dalaman Havalimanı arası kaç saat: 2 saat
Patara Demre arası kaç saat: 2 saat
Patara Fethiye arası kaç saat: 1 saat 45 dakika
Patara Kalkan arası kaç saat: 25 dakika
Patara Kaş arası kaç saat: 1 saat
Patara Marmaris arası kaç saat: 4,5 saat

·         Patara Dalaman Havalimanı arası: 120 km

·         Patara Demre arası: 90km

·         Patara Fethiye arası: 81 km

·         Patara Kalkan arası: 15 km

·         Patara Kaş arası: 45km

·         Patara Marmaris arası: 251 km

Patara Plajı Kiralık Villa Seçenekleriyle Konaklama İmkânı

Dünyanın en güzel plajlarından biri olan Patara Plajı bünyesinde tatil yapıyorken, buradaki en güzel kiralık villalardan birinde kalmak oldukça mantıklı bir tercih olacaktır. Kaş Kalkan’ın en güzel manzaralarına pencerenizi açmak için özel konseptli villaları, tatilnekolay.com Kaş Kalkan Villaları kategorisinde Patara mevkiinde olanları inceleyebilirsin

Sizin İçin Seçtiklerimiz