Büyülü Bir Dünya: Antalya Kaş Dalış

Antalya Kaş dalış etkinliği, denizle iç içe olmayı ve farklı bir dünya keşfetmeyi seven herkesin mutlaka deneyimlemesi gereken aktiviteler arasında en başlarda yer alıyor.

Deniz dediğinizde sizde çağrışım uyandıran kelimeler neler? Sakinlik, sükunet, huzur? Denize bakarken insan hiçbir şey düşünmezmiş ve insanın otomatik olarak hayal kurmasını sağlarmış. Deneyin bakın, göreceksiniz… Antalya Kaş dalış esnasında siz de farklı bir evrenle tanışın ve etrafınızda uçuşup duran balıklarla birlikte uçuyormuş gibi hissedin. Bundan daha heyecan verici ne olabilir ki?

Antalya Kaş Dalış Turları Programı

Her yıl Antalya dalış turları kapsamında birçok koyda dalış etkinlikleri düzenlenmektedir. Uzman rehberler eşliğinde, gerekli teknik talimatları içeren kısa bir eğitim sonrasında dalış etkinliği başlar ve bambaşka bir dünyanın kapılarını aralarsınız.

Dalış Hakkında


Bu harika spor farklı şekillerde kategorize ediliyor ancak basitçe enstrümantal (scuba) dalış ve serbest dalış olarak iki gruba ayırabiliriz.

Serbest Dalış

Basit bir ifadeyle serbest dalış, herhangi bir hava kaynağı olmadan dalış yapmanın bir yoludur. Dalgıç yüzeyde aldığı tek bir nefesle tüm dalışı gerçekleştirir. Serbest dalışın aslında çok eski bir tarihi vardır. Uzak Doğu'da insanlar, nefesini tutup, inci toplamak için dalarlardı. Borneo'da yaşayan Bajau balıkçıları, uzun yıllardır 'suda yürüyen insanlar' olarak anılıyor.

Serbest dalış alanında birçok önemli madalyayı da getiren en sevilen sporcularımız Türkiye'de Şahika Ercümen, Derya Can ve Devrim Cenk Ulusoy'dur. 

Kaş bölgesi, 2016'da 2. Uluslararası Dünya Sualtı Şampiyonası'na ve 2017'de CMAS-TSSF 1. Outdoor Europe & 'Kaş Başka' Açık Dünya Serbest Dalış Şampiyonasına ev sahipliği yapmış ve 20 ülkeden 150'den fazla sporcunun başvuruları ile Kaş'ı tüm dünyada tanınır kılmıştır.

Scuba (Su Altı Solunum Cihazı)

Tüplü Dalış Nedir?

Tüplü dalışı serbest dalıştan ayıran en önemli özellik, su altında daha uzun süre kalma imkanı vermesidir.

Tüplü Dalış Nasıl Yapılır, Nerede Yapılır?

Güney Avustralya'daki büyük bariyer resifi, Bahamalar, Mısır'daki Kızıldeniz, Papua Yeni Gine, Galapagos Adaları, Meksika, Maldivler ve Tayland en popüler dalış noktaları arasındadır.

Tüplü dalış deneyimi yaşayabilmek için öncelikle temel ekipmanlara ve teknik talimatlara sahip olmanız gerekir. Temel ekipman, su altında çelik veya alüminyum yüksek basınçlı hava tüpü ve sizi sıcak ve rahat tutmak için neopren dalgıç giysisinden oluşur.

Tüplü Dalış Türkiye’de Nerede Yapılır?
Antalya Kaş Tüplü Dalış

Kaş, berrak ve kirlenmemiş deniziyle Türkiye'nin en bilinen dalış noktalarından biridir. Kaş'ta dalış sektörü hem balık popülasyonu hem de dalış noktalarının zenginliği nedeniyle her geçen yıl cazip bir noktaya ulaştı. Akdeniz sualtı faunası ve florasını keşfetmeye başlamak için Discover Scuba Diving veya CMAS (World Confederation of Underwater Activities), SSI (Scuba Schools International) ve PADI (Professional Association of Diving Instructer) eğitim sistemlerine yalnızca 4 gün içinde sahip olabilirsiniz. Üstelik sertifikalı bir dalgıç olduğunuzda dünyanın her yerine dalma hakkına sahip olursunuz. Genel olarak PADI sistemi diğer sistemlerden çok tercih edilir çünkü PADI sisteminin tanınma seviyesi dünya çapındadır. PADI Open Water Diver eğitimini veya CMAS 1 yıldız dalış eğitimini tamamladıktan sonra 18 metreye kadar dalış hakkına sahipsiniz. Bu dersler hem teorik-pratik bilgi hem de becerileri geliştirmek için yapılır. Her dalış yaklaşık 45 dakika sürer.

Kaş'taki dalış tekneleri her gün iki kez sabah ve öğleden sonra denize açılır. Kaş'ta 4 gün dalış deneyimi size sadece su altında fotoğraf çekmeye, tüplü dalışı keşfetmeye veya Antalya Kaş dalış etkinliği için gelen farklı insanlarla tanışmanızı değil, aynı zamanda Akdeniz sularında barakuda, kalamar, ahtapot, orfoz ve vatoz balıklarını görmenizi de sağlar.

Sizin İçin Seçtiklerimiz