Bodrum Gezilecek Yerler: Sınırsız Güzelliklerin Adresi Bodrum!

Bodrum gezilecek yerler listesinde eğlence ararsanız var, lezzet arasanız var, kültür ve tarih var, deniz kum güneş zaten var! Her ne kadar Bodrum’u tek bir yazı ile anlatmak mümkün olmasa da sizler için her zaman elinizin altında olacak kullanışlı bir Bodrum gezi rehberi hazırladık. Bodrum yeme içme mekanları ve plajlarıyla ilgili incelememize ise şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler Listesi

·         Bodrum Kalesi

·         Karakaya Köyü

·         Halikarnas Mozolesi

·         Bodrum Antik Tiyatro

·         Zeki Müren Müzesi

·         Zai Bodrum

·         Mumcular

·         Bodrum Sualtı Müzesi

Bodrum Gezilecek Tarihi Yerler

Bodrum Kalesi

Müzekart ile giriş yapılabilen Bodrum Kalesi’nin tarihi 1406 yılına dek dayanıyor. Orijinal parçalarıyla ve örme duvarlarıyla halen korunmakta olan bu değerli kale 14 sarnıç ve 7 kuleden oluşuyor. Bodrum Kalesi’ne çıkarak deniz manzarası seyretmenin tadı bir başka.

Bodrum Sualtı Müzesi

Bodrum Sualtı Müzesi, Bodrum Kalesi’nin içinde yer alıyor. Antik Roma döneminden Tunç Çağı’na kadar çeşitli dönemlerden orijinal parçaların sergilendiği müze Türkiye’de tek sualtı müzesi örneği. Bu anlamda Bodrum’da gidilecek yerler arasında kesinlikle görülmesi gereken bir mekân.

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum gezilecek yerler listesi antik tiyatrosuz düşünülemezdi. Ham taşlardan ve mermerlerden inşa edilen bu 10 bin kişilik tiyatronun güzelliği oldukça etkileyici. Bodrum merkeze 2 km mesafede bulunan tiyatroyu, eğer şanslıysanız güzel bir konser ile birlikte ziyaret etme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi

M.Ö. 353 senesinde Karya Kralı Mausolos için mezar yeri olarak inşa edilmiştir. Antik dünyanın kapılarını sizlere açan bu mozolenin kolonları Yunan mimarisinden, çatısı ise Mısır mimarisinden izler taşıyor. Mutlaka görülmeli.

Bodrum Doğa Yürüyüşü İçin Mekanlar

Karakaya Köyü

Bir köy düşünün ki sakinleri korsanlardan kaçmaya, saklanmaya çalışıyor. Evler çevrenin doğal yapısı olan kayalıklarla tamamen kamufle olmuş ve sanki her biri dağın bir parçası… Geçmişi 16. Yüzyıla dayanan bu küçük köy, sahip olduğu enerjiyle ruh halinizi bambaşka bir boyuta taşıyacak. Köyde yaklaşık 60 civarı ev bulunuyor ve sokaklarında gezinirken sessiz olmanız bekleniyor. Zira gürültü yapan ve çevreyi kirletenlere asla iyi gözle bakılmayan bir köy burası.

Mumcular

Bodrum Bisiklet Kulübü’nün organize ettiği bisiklet turları genellikle Mumcular civarında yapılıyor. Muhteşem doğası hem trekking hem de bisiklet sürüşleri için ideal. Ayrıca şarap evleri ve doğal malzemeler kullanan restoranları Bodrum gezilecek yerler arasında son derece görülmeye değer.

Bodrum Kültür Sanat Mekanları

Zeki Müren Sanat Müzesi

Zeki Müren’in Bodrum Kumbahçe’deki muazzam evi, her şeyiyle, sanki daha dün Zeki Müren o bahçede kahvesini içmiş, o yatakta uyanmış gibi aynen korunmuş. Türk Sanat Müziği’nin gelişimsel evrelerine de tanık olacağınız müze size müthiş bir nostalji yolculuğu yaşatıyor. Kostümler, plaklar, takılar, arabalar ve eski fotoğraflar sergileniyor.

Zai Bodrum (Zai Kütüphane)

Modern ve doğa içindeki mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan yeni nesil kütüphane anlayışı Bodrum’a Zai ile geldi. Bahçesinde keyifle kahvenizi yudumlarken bütün gün kitaplara gömülebilirsiniz. Böylece Bodrum gezilecek yerler turunu müthiş bir ambiyans ve entelektüel atmosferle tamamlayabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz