Milas Gezilecek Yerler | Doğa ve Tarihle Dolu Bir Milas Gezi Rehberi

Milas gezilecek yerler, bünyesinde birçok tarihi doku ve insanın içini açan doğal güzellikler barındırıyor. Güzel Ege’mizin nadide ili Muğla’ya bağlı olan Milas, “daha önce burayı nasıl görmemişim” diyebileceğiniz kadar zengin bir kültür mirası taşıyor. Sizlere hazırladığımız dolu dolu bir Milas rehberi sayesinde bazen yol üstünde öylece geçip gittiğiniz yerlerin aslında Milas gezilecek yerler listesinde en baş sıralarda yer aldığını fark edeceksiniz.

Dilerseniz eğlenceli ve kültürel mekanlarla dolu olan Milas görülecek yerler önerilerine birlikte göz atalım.

Bir Gezgin Misali: Adım Adım Milas Gezilecek Yerler


Milas Gezilecek Tarihi Yerler

Herakleia

Helenistik dönem ve Roma döneminden izler taşıyan taş mimari yapılar görülmeye değer.

Euromos Antik Kenti

Milas Kızılbayır mevkiinde bulunan Euromos Antik Kenti ücretsiz ziyaret açıktır. Kentte surlar, tiyatro yapıları ve tarihi hamamlar görebilmeniz mümkün.

Beçin Kalesi

Milas’a 5 km mesafede bulunan Beşin Kalesi, Gümüşkesen Anıtı olarak da geçiyor. 2 yy.’da soylu bir ailenin yaptırdığı bilinen, biraz yüksek bir konumda inşa edilmiş olduğu için çok güzel bir manzara sunan Kale, turistler tarafından yoğun şekilde ziyaret ediliyor.

Milas Gezilecek Kültür Sanat Mekanları


Milas Müzesi

Ücretsiz giriş bulunan Milas Müzesi, tarihe ilgi duyanlar için mutlaka görülmeye değer.

Milas Gezilecek Yerler: Doğanın Derinliklerine Doğru

Bafa Gölü Milli Parkı

Antik kentler ve çam ağaçlarıyla iç içe bir konumda bulunan Bafa Gölü Milli Parkı, birçok farklı türden kuşa da ev sahipliği yapıyor.

Gökçeler Köyü

Milas’ın bozulmamış otantik dokusunu hissetmek isteyenler mutlaka Gökçeler Köyü’ne uğramalı. İçinde Uyku Vadisi adında bir doğal hazineyi barındırıyor. Gökçeler Köyü gibi Milas gezilecek mekanlar, hem kendine özgü otantik dokusunu korumayı başarmış, hem de her yıl yeni yeni insanların ilgisini çekecek kadar güncelliğini koruyor.

Uyku Vadisi

Adım attığınız andan itibaren “muhteşem bir doğa yürüyüşü için daha uygun bir yer olamaz” diye düşündürür. Yemyeşil ağaçların arasında tertemiz havayı ciğerlerinize çekerek yapacağınız yürüyüşte damarlarınızda dolaşan kanın yenilendiğini hissedeceksiniz.

Uyku Vadisi’nin 500 metre ilerisinde Gökçeler Mağarası da bulunuyor. Harika bir yürüyüşün sonunu mağara keşfi ile taçlandırabilirsiniz.

Şeytan Yalısı

Muğla Milas gezilecek yerler turumuza Şeytan Yalısı ile devam ediyoruz. Buraya ulaşmak için Mazı Köyü’ne giden yolu takip edebilirsiniz. Doğanın tam ortasında dünyanın geri kalanında soyutlanmış hissetmek için muhteşem bir doğal güzellik…

Milas Merkez Gezilecek Yerler

Milas merkez gezilecek yerler listesinde her ne kadar doğal güzellikleri ile ön planda olsa da çok sayıda tarihi değeriyle de dikkat çeker Muğla Milas. Labranda Antik KentiHerakleia Antik Kentiİasos Balık Pazarı Açık Hava MüzesiGümüşkesen AnıtıBeçin Kalesi ve Zeus Karios Tapınağı bölgedeki en sık ziyaretçi alan yerler arasında gelir.

Çam ormanları ile kaplı doğası ve masmavi denizi ile ün yapmış Milas'ta bu güzelliklere yakından dokunmadan gezinizi bitirmeyin. Çarpıcı güzellikleri ile dikkat çeken Bafa Gölü Milli Parkı, şirin Kazıklı Köyü, doğal güzelliklerle çevrili Zeytinlikuyu Plajı, harika bir yürüyüş parkuru olan Uyku Vadisi, bir balıkçı köyü olan Güllük Körfezi ve zeytin ağaçlarıyla çevrili Şeytan Yalısı Milas'ta görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

Milas Koyları: Milas’ta Denize Girilecek Yerler

Milas’taki mavi bayraklı plaj Kuyucak mevkii dolaylarındaki Crystal Hotel Green Bay Resort tesisine aittir. Daha güneyde yer alan Güvercinlik koyu, özellikle yatçıların gözde mekanları arasında olup yakın çevrede 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır..

Milas’a bağlı Karaburun’a doğru yer alan Zeytinlikuyu plajı, bölge sakinlerinin tercih ettiği yerlerdendir. Didim’e doğru yol almak isterseniz Gürçamlar sahili ile Bozbük üzerinden ulaşabileceğiniz İncekum Plajı ve Çamlık Koyu plajı enfes kumsalları ile ilginizi çekebilir.

Milas’ın Gökova körfezine komşu yerleşim birimlerinden olan Ören’deki (resimde görünen) Yalı Plajı çakıl taşları ile bezenmiş berrak bir denize sahiptir. Ege denizinin bu bölgesi ulaşım olanakları bakımından çok gelişmiş olmadığından Çökertme plajı dolaylarındaki tatil sitelerinin plajları rağbet görmektedir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz