Muğla Gezilecek Yerler Önerileri: Bambaşka Bir Kültürle Tanışın

Muğla gezilecek yerler açısından hem kültürel hem doğal güzellikler anlamında son derece zengin, dolu dolu bir tatil geçirmek için mükemmel bir şehirdir! Her insan hayatının bir döneminde “her şeyi bırakıp küçük bir sahil şehrine yerleşsem” hayali kurmuştur. İşte bu hayale ev sahipliği yapan yerdir Muğla. Hem Muğla merkez gezilecek yerler hem de Muğla’nın güzel ilçeleri ve tatil beldelerinde görülmesi gereken güzellikler saymakla bitmeyecek kadar fazla…

Muğla’da Nereye Gidilir: Muğla Gezilecek Yerler İçin Geri Sayım!


Muğla Merkez’de gezilecek yerler için, küçük bir şehir olduğundan dolayı genellikle her yere yürüme mesafesinde ulaşabilmeniz mümkün. Eski çarşıları, tarihi binaların bulunduğu ara sokakları ve el dokuması halılarıyla farklı bir kültürün kapılarını aralayabilirsiniz.

Muğla Merkez Gezilecek Yerler Listesi


Muğla Arasta Çarşısı

Arasta Çarşısı, Eski Muğla’nın bozulmadan kalmış kültürünü bire bir hissetmek için mükemmel bir mekân. Tam anlamıyla bir “çarşı” olan Arasta’da ihtiyacınız olan her türlü eşyayı bulabilir, küçük lokantalarında yemek yiyebilirsiniz.

Zahire Çarşısı (Zahire Pazarı)

Genellikle kafeler ve mini lokantalarla çevrelenmiş bu alan ahşap mimarisiyle otantik bir atmosfere sahip. Ilık bir öğlen havasında kahvenizi içmek için ideal bir fikir olabilir.

Konakaltı Kültür Merkezi

Temelleri 1800’lü yıllarda atılan bu iki katlı geniş bir alana yayılmış han, tüccarların ve işçilerin konakladığı eski tipte bir lojman mantığıyla inşa edilmiştir. Bugün ise Muğla Belediyesi Eğitim, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından kullanılmakta ve çok sayıda kurs ve yetenek programına ev sahipliği yapmaktadır.

Muğla Müzesi

Arkeoloji, etnografya, doğa tarihi ve antik döneme ilginiz varsa Muğla gezilecek yerler listenize mutlaka almanız gereken bir kültür mirası…

Saburhane Mahallesi

Muğla’nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Saburhane Mahallesi; taş sokakları, kerpiç evleri, hanları ve camileriyle kentsel sit alanı olarak belirlenmiştir. Saburhane sokaklarında yürürken enfes bir gün batımı manzarasına şahit olabilir, Apostol hanında nostalji turuna çıkabilirsiniz.

Karabağlar Yaylası

Otantik restoranları ve mahalle dükkanlarıyla kendine özgü bir cazibesi olan Karabağlar Yaylası, iyi vakit geçirebilmeniz için alternatif bir yer. Eskiden tiyatro gösterileri, kukla gösterileri, yağlı güreş müsabakaları gibi sosyal etkinliklere ev sahipliği yapan kahveler koruma altına alınmış ve bugün kafe-dinlenme mekânı-restoran olarak hizmet veriyor. Atmosferiyle insanı bambaşka bir havaya sokan Süpüroğlu Restoran’da lezzetli Muğla yemeklerinden tadabilirsiniz. Gerçekten huzurlu ve farklı bir atmosfer deneyimlemek için Muğla gezilecek yerler arasından es geçmemenizi tavsiye ettiğimiz bir seçenek!


Sizin İçin Seçtiklerimiz