Fethiye Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Türkiye Fethiye bölgesi, turizm ve yatırım için bazı popüler ve köklü turizm merkezlerine sahiptir. Bir zamanların hippi sırt çantalı gezgin uğrak yeri, bugün rahat bir his veren sofistike bir yer... Fethiye, Güney Türkiye'nin Akdeniz kıyısında, Muğla ilinde yer almaktadır. Çarpıcı manzara, Akdeniz kumlu plajlarının yanı sıra koy ve koylara sahiptir. Koy konut ve yüksek binalardan korunuyor, bu nedenle yabancılar yakınlarda ev kurmak için Ovacık ve Hisarönü gibi yakın bölgelere yöneliyorlar. Yaz aylarında birçok Avrupa ve uluslararası uçuşa ev sahipliği yapan Dalaman Uluslararası Havalimanı ile Fethiye'ye ulaşabilirsiniz. Fethiye'de geniş ve çeşitli, merak uyandıran bir tarih ve olağanüstü güzellikler bekliyor.

Türkiye Fethiye Bölgesi Hakkında


Fethiye'de Hava Nasıl: Hava ve İklim

Fethiye'nin Akdeniz iklimi, az rüzgarlı ve yağışlı, sıcak ve nemli yazlar sunar. Ağustos ayında sıcaklıklar 39*C'ye ulaşır ve ortalama 34*C'ye ulaşır. Kasım-Nisan arasındaki kış ayları serin ve çoğunlukla güneşlidir, gündüz en yüksek 16*C ve gece en düşük 4*C'dir. Ocak ve Şubat en yağışlı aylardır. Fethiye'yi ziyaret etmek için en iyi zaman erken veya geç sezondur; Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim.

Fethiye'de Turizm

Fethiye'de birincil sektör turizmdir. Mayıs-Ekim ayları arasındaki popüler yaz aylarında, tatil yerlerindeki sayıların 1 milyondan fazla kişiye ulaştığı görülüyor. Birçok Türk, sezon boyunca bölgede çalışmak için başka bölgelerden seyahat etmektedir. Fethiye, bölgede ev satın alan Türk tatilcileri ve İstanbul ve Ankara iş insanlarını da cezbetmektedir. Turizm sezonunun sonunda, işler daha yavaş tempolu bir yaşam biçimini benimsemeye başlar. Ancak, ana şehir merkezi hala sakinler için bir alışveriş, ulaşım ve gece hayatı merkezidir.

Fethiye'de Yaşam Kalitesi

Bir zamanlar antik Telmessos olarak bilinen Fethiye ilçesi, Mendes ve Toros dağlarının eteklerinde yer alan bir ticaret noktası ve liman kentidir. Fethiye, mükemmel iklimi, muhteşem manzarası ve ucuz yaşamı nedeniyle önemli ölçüde büyümüştür. Ana limanın arkasına yakın olan Paspatur Old Town, öğleden sonrayı alışveriş yapmak, bir kafede içmek ve keşfetmek için ideal bir yoldur.

Yeni sokaklar modern mağazalara, bankalara, butiklere ve barlara ev sahipliği yapıyor. Palmiye ve barlarla çevrili gezinti yolu, şehir merkezinden sahil beldesi Çalış'a kadar liman boyunca uzanır ve tarih meraklıları için bir amfitiyatro, Likya kaya mezarları ve Kayaköy Hayalet Kasabası gibi bölgelere kolayca ulaşabilirsiniz. Fethiye herkes için bir şeyler sunuyor ve Türkiye'de güzel ve ünlü bir bölge olarak yerini hak ediyor.

Fethiye'de Yapılacak Harika Şeyler

  • Ölüdeniz Plajı: Dünyaca ünlü Ölüdeniz Plajı'nı ziyaret etmeden Fethiye'ye yapılacak herhangi bir gezi, tamamlanmayacak bir gezidir. Kusursuz beyaz kumu ve Türkiye'nin en çok fotoğraflanan plajı ile tanınan Ölüdeniz, bölgede mutlaka görülmesi gereken bir yer.
  • Gemiler Adası: Fethiye'deki bu güzel ada, bir kilometre uzunluğunda ve 400 metre genişliğinde, zengin bir tarih ve büyük bir turizm merkezidir. Buradaki kalıntıları ve güzel koyları keşfetmek için birkaç saat geçirin.
  • Sovalye Adası: Fethiye Körfezi'ndeki on iki adadan ilki ve denize sıfır mülk arayanlar arasında popüler olan Sovalye, yolu olmayan, arabası olmayan şirin bir adadır ve sakin bir konumda son derece özel ve ayrıcalıklı bir yaşam tarzı sunar. Favori bir nokta.
  • Kelebekler Vadisi: Kelebek nüfusuyla ünlü Türkiye'nin bozulmamış yeri, Ölüdeniz'den deniz taksisi ile ulaşılan bu turizm merkezi, bölgedeki herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer.
  • Yaka Park - Alabalık: Fethiye'den arabayla kısa bir mesafededir; Bu rustik restoran ve alabalık çiftliği, şelalelerin ve güzel çevrenin sesi eşliğinde dinlenmek ve dinlenmek için mükemmel bir mekandır.
  • Fethiye kaya mezarları: Fethiye Kasabasına yürüme mesafesinde bulunan Fethiye'deki ünlü kaya mezarlarına bir gezi ile antik Likya zamanlarına bir göz atın. Burada güzel manzaralar bulacaksınız.
  • Saklıkent Kanyonu: Keşfetmek ve eğlenmek için 300 metre derinliğinde ve 18 kilometre uzunluğunda nefes kesici bir kanyon. Yaz aylarında, muhteşem doğal çevrenin tadını çıkarmak için kanyon boyunca 4 kilometre yürüyün.
  • Büyüleyici Tlos Antik Kenti: Antik Likyalılardan kalma büyük ve eski bir yerleşim yeri olan Tlos, yaklaşık 4.000 yıllık olup, Fethiye'ye gitmiş veya gitmeyi düşünen herkesin mutlaka görmesi gereken bir yerdir.
  • Deniz kenarında olmak ister misiniz? Çalış Plajı, mükemmel bir aile kıyısıdır - mükemmel bir plajdır. Gezginler, aileler, turistler, yerliler gibi her kesimden insana hitap eden Çalış Plajı, bu muhteşem kumsalda asla sıkıcı bir an bulamazsınız.
  • Kayaköy Hayalet Köy: Fethiye'nin en önemli turistik mekanlarından biri olan Kayaköy hayalet köyü, yakın ve uzaklardan özellikle onu görmek için seyahat eden turistleri bir araya getiriyor. Küçük, çökmekte olan kasaba, Fethiye'nin ve Türkiye'nin 1923'teki Kurtuluş Savaşı sırasındaki çalkantılı zamanlarını yansıttığı için bir cazibe olmaktan daha fazlasıdır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz