Patara Nerede? Patara Nerede Kalınır? Tarihte Patara’nın Önemi

Patara Nerede?

Patara nerede bulunuyor? Patara Antik Kenti ve Patara Plajı, Antalya’nın en modern tatil beldelerinden biri olan Kalkan’ın yaklaşık 10 km batısında yer alıyor. (Aslında Patara, Fethiye’ye Antalya’dan çok daha yakındır. Patara Plajı Antalya arası uzaklık 225 km’dir. Hayli uzun bir mesafe…) Patara Plajı Fethiye arası uzaklık ise sadece 75 km’dir. Patara nerede sorusunun cevabını böylece vermiş oluyoruz.

Patara Tarihçesi | Patara Nasıl Kuruldu?

   

M.Ö. 5. yy’da kurulan Patara, kısa süre içinde Likya'nın en büyük limanı haline geldi. Delphi'deki Apollon Tapınağı'ndan sonra en önemli ikinci tapınak olarak kabul edilen kehanetli Apollon Tapınağı, Asya'nın tüm Yunan şehirlerinden insanları kendine çekiyordu.

Büyük İskender'in halefleri arasındaki savaşlarda Patara Antik Kenti, büyük bir deniz limanı ve tersaneydi. M.Ö. 42'de Brutus, Patara sakinlerine bir ültimatom verdi: Tüm Patara vatandaşlarını esirgeme ve hatta daha önce yakalanan esirleri şehrin teslim olması için serbest bırakacağına söz verdi. Aksi takdirde Xanthos katliamına benzer bir plan düzenleyecekti. Patara pes etmeyi seçti. 

Roma imparatoru Hadrian, bir süre Patara antik kentinde yaşadı. Havari Paul ve Evangelist Luke burada ve Roma yolunda kaldı. MÖ 138'de Patara şehrinin nüfusu 20.000 civarındaydı ve Patara, Efes’ten sonra en önemli ikinci şehirdi. Patara aynı zamanda Myra Başpiskoposu ve Noel Baba'nın prototipi Aziz Nikolaos'un (MS 270) doğum yeridir.

Patara Plajı Mucizesi

   

Bugün Patara, Türkiye’nin en güzel beyaz kumlu plajı olarak tanınır. Patara Plajı, Akdeniz kıyılarında 20 km boyunca uzanan 500 m genişliğindeki mucizevi beyaz kum şerididir. Kumsalda şezlonglar, soyunma odaları, yemek ve eğlenmek için çeşitli yerler vardır. Yerli ve yabancı turistlerin çarpıcı deniz manzaralarının ortasında sessiz ve tenha bir atmosferde dinlenebilecekleri bir yerdir. Patara Milli Park olduğu ve devlet tarafından korunduğu için plaj ve deniz mükemmel bir temizlik içinde tutulmaktadır. Patara Plajı, İngiliz dergisi The Sunday Times tarafından Avrupa'nın en iyi plajı seçilmiştir.

Fethiye’den Patara’ya Ulaşım

Fethiye'den Patara plajına D400 - Antalya sahil yolu üzerinden araba ile ulaşabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz