Ölüdeniz Hikayesi: Belcekız ve Ölüdeniz’in Hazin Hikayesi Nedir?

Ölüdeniz hikayesi, Anadolu’nun birçok farklı bölgesine dair anlatılmış diğer tüm hikayeler gibi insanın yüreğine dokunan çağrışımlar uyandıran bir hikayedir. Ölüdeniz’e doğru çamlarla çevirili ve bol inişli çıkışlı yolun sonu Belcekız Koyu’na çıkar. Buradan koyun içine doğru giden kumsalı takip ettiğinizde karşınızda Ölüdeniz belirir. Dünyanın eşsiz harikalarından biri olan Ölüdeniz, daha önce hiçbir yerde görmediğiniz bir turkuaz maviye sahiptir.

Ölüdeniz Hikayesi: Tarihten Beslenen Hikâye Kültürü


Anadolu’da hikayelerin önemi çok büyüktür. Hoşumuza giden bir yer veya bir nesne gördüğümüzde, hemen onun hikayesini dinlemek gelir içimizden. Ölüdeniz hikayesi ve Belcekız hikayesi çok eskilere dayanıyor.

Eski çağlarda, Belcekız açıklarından geçen gemiler buraya demir atar ve içme suyu almak için kayıkla karaya çıkarlar. Bir gün su almak için karaya çıkan gemicilerden biri olarak Kaptan’ın oğlu çıkar karaya ve orada güzeller güzeli Belcekız ile karşılaşır. Sonrası malum: Ona âşık olur.

Belcekız da bu yakışıklı oğlanı görünce ona vurulur. İçme suyunu aldıktan sonra gemiye dönmek zorunda olan delikanlı, sonraki zamanlarda sürekli su almak için karaya çıkar ve Belcekız ile görüşmeye başlarlar.

Bir gün gemi yine açıklarda seyrederken, bir fırtına kopar. Kaptanın oğlu, dümeni çevirdiği yönde koy gibi durgun bir bölge olduğunu söyler. Kıza olan sevdasını bilen ve bu durumu, sevdiği kıza kavuşmak için bir bahane olarak ileri sürdüğünü düşünen babası oğluna inanmaz. Aralarında şiddetli bir kavga başlar. En sonunda kaptan oğlunu denize atar ve çocuk ölür. Biraz zaman geçtikten sonra gerçekten de oğlunun dümeni kırdığı yerde deniz, durgun bir koya doğru ilerlemektedir. Kayaların üzerinde delikanlıyı bekleyen kız da orada kendini atar ve o da vefat eder. O günden beri delikanlının öldüğü yere Ölüdeniz, kızın öldüğü yere Belcekız denilmiş… Hazin bir hikâye…

Ölüdeniz Nasıl Temiz Kalıyor?

Her daim bir havuz kadar durgun bir deniz olan Ölüdeniz, temizliğini ve berraklığını nasıl koruyor?

Bunun üç nedeni mevcut:

·         Ölüdeniz diplerindeki kaynak suyu akıntısı, diplerden açık denize doğru bir akıntı yaratır. Böylece su kendini yeniler.

·         İkinci olarak, kaynak suyunun ve deniz suyunun tuz yoğunlukları farklı olduğu için, açık denizden iç kısma ve dış kısma doğru sürekli bir su sirkülasyonu meydana gelir.

·         Üçünü olarak ise, gel-git etkisi sonucu, deniz ortalama 2-3 günde bir yükselip alçalır. Böylece açıklardan gelen deniz suyuyla birlikte, Ölüdeniz kendini yeniler.

Sizin İçin Seçtiklerimiz