Kalkan Limanı’nın Tarih Kokan Hikayesi

Kalkan Limanı’nın bir cazibe merkezi olarak ele alınması ilk bakışta garip bir öneri gibi görünse de, bu yapının gerçekten takdir edilen yapılar arasında olduğu akılda tutulmaldır. Kalkan, sarp bir tepede, körfeze keyifle bakan, limanda demirleyen tekneler ve uçsuz bucaksız kumsal ve liman önü restoranlarından manzarayı seyreden mükemmelliktedir.

Kalkan, Kaş ile Fethiye arasında, gemilerin fırtınada güvenle yanaşabileceği tek limandı. Kötü hava koşulları nedeniyle Likya Limanı Patara'ya taarruzlarına devam edemeyen Roma ve Rodos gemilerinin Kalkan körfezinde emniyete bulması üzerine koyda bir muharebe yaşanmıştır. Korsanlığıyla ünlü Kalkan limanı, kuşkusuz korsanların geçen gemilere saldırabilecekleri büyük bir saklanma yeri olacaktı.

19. yüzyılda Kalkan, Fethiye veya Antalya'dan daha önemli bir liman haline geldi. Malların tümü Kalkan'a getirildi ve yük gemileri, Osmanlı İmparatorluğu'nun uzak köşelerine gitmek için limanda yüklendi.
Liman, 1950'lerin başlarına kadar sağladığı hizmet nedeniyle köyün geçim kaynağıydı. Daha sonra yolların iyileştirilmesi ve kara tabanlı taşımacılığın kullanılmaya başlanması nedeniyle ticaret son derece yavaşlamaya başladı. Deniz ticaretinin neredeyse ortadan kalkmasıyla Kalkanlılar iş aramak için ülkeyi terk etmeye başladılar.

İÇİNDEKİLER

Kalkan Limanı Tarihi


1970'lerin sonunda, turistlerin gelmeye başlamasıyla Kalkan'da bir canlanma görüldü ve bugün bölge için ana ekonomi kaynağı konumu haline geldi.

Kalkan limanı tarihi cazibesini yıllar boyunca korumuştur ve uygulanan katı yapı ve koruma kuralları ile bu şekilde kalacaktır. Turizmin insanları zorladığı değişikliklere rağmen, geleneksel yaşam hala çoğunluk için varlığını sürdürmektedir.
Böyle olağanüstü bozulmamış doğal güzelliğe sahip yerlere gelmek zor ve gerçekten yapılacaklar listenize bir liman ziyareti dahil edilmelidir. Limanı çevreleyen birçok butik, kafe ve restoran ile görülecek ve yapılacak çok şey vardır. Toros Dağları gezinizin nihai şekilde noktalanmasını sağlar.
Plaj çakıl taşlı ve o kadar büyük değil, ancak her zaman yer var, çarpıcı berrak su ile temiz ve yüzücüler için geçen teknelerden uzakta bir yer. Kiralık şezlong ve şemsiyeler mevcuttur.
Kalkan'ın yeni kesiminde, çoğu denizin muhteşem manzarasına sahip ekonomik oteller, apartmanlar ve müstakil villalar içeren birçok konaklama imkanı bulunmaktadır. Ayrıca ihtiyacınız olduğunda stoklamanızı sağlayan büyük süpermarketler de vardır. Limandaki veya eski şehirdeki restoranlardan çok daha ucuz olan güzel restoran koleksiyonları da var.

Kalkan birçok açıdan fevkalade güzeldir. Gerçekten görülmesi gereken bir manzaraya sahiptir. Ayrıca gece kulüplerinin ve gençlerin sarhoş olmak için çıktığı gürültülü partilerin, kendi güzelliğinin önüne geçmemiş bir bölgedir. Burası, daha romantik olanlar, huzur ve güzellik beklentisi içinde olanlar içindir. Akşamın ilerleyen saatlerinde bazı barlar dans kulübüne dönüşüyor, ancak yanlarında durmadığınız sürece bundan etkilenmeyeceksinizdir.

Kalkan’da tatil yapmanın keyfini doyasıya çıkarmak için Kalkan’da yer alan kiralık villalar portföyümüzü mutlaka incelemenizi öneririz. Tatilnekolay.com farkıyla kiralayacağınız villalar ile konforun tanımını yeniden bulacaksınız!

Sizin İçin Seçtiklerimiz