Antalya Demre ve Kaş Hakkında Tatlı Detaylar

Kaş çevresinde en çok ziyaret edilen yerlerden biri kesinlikle Demre’dir... Bunun nedeni, Likya'nın en önemli ve büyük Myra antik kenti, Helenistik ve Roma döneminin en önemli limanı Andriake ve miras hikayesiyle Demre köyünde bulunan Aziz Nikolas Kilisesi’ni sayabiliriz. Myra antik kenti hem mimarisi hem de ayakta kalan anıtları ile tüyleri diken diken eder. Myra antik tiyatrosu, yaklaşık 10 bin seyirci kapasitesiyle oldukça büyük bir amfi tiyatrodur. Daha sonra bu amfitiyatroda bazı tadilatlar yapılmış ve arena olarak kullanılmıştır.

Adriake limanının önemi küçümsenecek bir şey değildir. Eski dönemlerde Akdeniz batı-doğu rotasında seyahat eden gemiler için korunaklı bir limandı. Ancak zamanla korsanlar ve Araplar tarafından basılmaya başlandı. Orada yaşayanlar bu istilaları engelleyememiş ve kaçınılmaz son yaşanmıştı.

Myra antik kentinin nekropolü ayakta kalmayı başarmış en görkemli eserlerden biridir.

Nekropol nedir bilmeyenler için bir dipnot: Arkeolojik şehirlerde nekropol toplu mezarların bulunduğu yerdir. Günümüzde kaya mezarları olarak adlandırılmaktadır.

Demre Nereye Bağlı?

 

Demre, Türkiye'nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya ilinin yaklaşık 26.000 nüfuslu bir ilçesidir. Demre ilçesi, Antalya'nın ilçelerinden batısında Kaş ve doğusunda da Finike ilçeleriyle komşudur.

Saint Nicolas'ın dünyaca ünlü kilisesi, Demre köyünün merkezinde yer almaktadır. Noel Baba olarak bilinen adam aslında Myra'nın başpiskoposuydu. Aziz Nicolas, MS 300 yılında Patara'da doğdu. Roma'da aldığı eğitimden sonra Myra'ya dönerek burada başpiskopos olarak hayatına devam eder.

O zamanlar hayatını özellikle çocuklara iyilik yapmaya adadı ve bu nedenle bugünlerde Noel Baba'ya evrildi. Ayrıca çeyizlerini yapmamış, evlenemeyen kızlara da merhamet eder, onların bacalarından altın keseleri düşürürdü. Baca efsanesi işte buradan çıkmıştır. Aziz Nicolas öldükten sonra kemikleri Bari'den İtalyanlar tarafından çalınıp Vatikan'a kaçırıldı. Kilisenin müzesinde geride kalan birkaç kemik görebilirsiniz. Bazilika planlı bu kilise MS 4. yy'a tarihlenmektedir. Her yıl yüzlerce Ortodoks hacı olmak için burayı ziyaret ediyor. Aynı zamanda her yıl 5 Aralık'ta Noel Baba festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

İşte Demre’nin kısa hikayesi… Peki Demre’ye gelenler Kaş’a uğramadan geçebilirler mi? Sanmıyoruz… O zaman biraz da Kaş’ta güzel bir sabaha uyanmak nasıl olurdu onu konuşalım…

Kaş’ta En Güzel Sabahlar

Sabah insanı olmasanız bile Kaş’a geldiğiniz zaman erken kalkın. Şehirdekinin aksine, burada güne başlamak için bir çalar saate veya güçlü bir sabah kahvesine ihtiyacınız olmayacaktır. Neden biliyor musunuz? Çünkü Kaş'tasınız! Soluduğunuz hava, duyduğunuz kuşların cıvıltıları, gözlerinizi açtığınız masmavi gökyüzü, berrak denizden gelen çağrı, doğanın sessizliği motivasyonunuz olacak. Sadece yataktan çıkın, yüzünüzü yıkayın, dişlerinizi fırçalayın ve bir bardak su için. Sokaklara çıkmaya bu andan itibaren hazırsınız.

Kaş'ta erkenci kuş


Kendinizi her zaman hazır tutun ve kitabınızı, belki bir kalem, defter ve yüzme havlunuzu yanınıza almayı unutmayın. Kıyafetinizin altına mayonuzu giyerek işleri daha pratik hale getirmeniz yeterli. Her an bir yerden denize atlamaya karar verebilirsiniz. Akdeniz kıyılarının incisi Kaş'ta tatilde olduğunuzu unutmayın. Ve neredeyse her sabah müzik dinlemek için kulaklığınızın da yanınızda olmasını tavsiye edebiliriz. Ancak size doğanın en yumuşak ve sakinleştirici melodisini tavsiye ederiz. Gerçekten harika ve masrafsız bir sabah terapisidir.

Kaş'ta sıradan bir gün

Sabah erken deneyiminiz için ilk seçenek, yeni marina boyunca bir yürüyüşle başlayabilir. Denizin sakinliğine, uyuyan teknelerin denizdeki yansımasına, rengarenk çiçeklere ve gezgin ördeklere hayran kalacaksınız. Ayrıca muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun dışında marina plajında ​​yüzmek harika olacaktır. Manzarasıyla göz dolduran su, sıcaklığı ve temizliğiyle huzur veriyor. Sabah yüzmenin tadı ve hissi paha biçilemez!

Küçük çakıl plaj alanı

Küçük çakıllı alanın sokağı bir tarafta otel ve pansiyonlara, deniz kenarındaki otellerin deniz platformlarına ev sahipliği yapıyor. Ana meydandan küçük çakıllı plaj alanına giden ana caddeden yukarı tırmanırsanız, denizi, deniz fenerini ve sağ tarafınızdaki manzarayı seyreden liman yolunu tercih edebilirsiniz. Buradan oturmak için bankalar veya kayalar vardır. Burada küçük bir deftere not aldığınız anılarınızı daha sonra okumak çok değerli olacak. Küçük çakıllı plaj alanının başlangıcında küçük koyda yüzebilirsiniz ama hazırlıklı olun! Deniz sıcaklığı burada en soğuktur. Turkuazın buzlu görüntüsünü ve bazen donan deniz suyunu görebilirsiniz. Kaş'ın birçok yerinde olduğu gibi bu bölgede de kaynak suyu denize akıyor. Soğuk ve buzlu görüntünün nedeni işte budur. Kaş'ın güzel görüntüsünü izlemek için burada mutlaka sırtüstü yüzmenizi tavsiye ederiz.

Kaş’a aşık olmanız için siz bu yaz (ve her yaz) bekliyoruz!

Sizin İçin Seçtiklerimiz