Çocukla Tatil: Fethiye’de Yapılabilecek En İyi Çocuklu Aktiviteler

Fethiye’nin çocukla tatil için iyi bir yer olup olmadığını merak ediyorsanız, cevap evet! Türkiye’nin çocukla tatil için en güzel yerlerinden biri olan Fethiye’ye her yıl binlerce insan ailesiyle birlikte yaz tatillerinin tadını çıkarmak için geliyor. Güzel plajlar, samimi sokaklar, kafeler, yemyeşil ormanlar, küçükler için her zaman yapacak bir şeyler olduğu anlamına gelir. Türklerin aile kültürüne ve birlikte vakit geçirmeye verdikleri önem göz önüne alındığında restoranlar, kafeler, villalar ve turistik yerler çocukları en dostane şekilde ağırlamaktadır.

Çocukları gülümsetmek ebeveynleri de mutlu ediyor ve dolayısıyla herkesin mutlu olduğu bir tatil mümkün oluyor! Fethiye herkesi memnun etme konusunda oldukça başarılı… İşte çocukları gülümsetecek en sevilen yerlerin ve gidilmesi gereken mekanların olduğu dolu dolu bir Fethiye çocukla tatil rehberi…

Fethiye’de 9 Çocukla Tatil Aktivitesi

Muhteşem Fethiye Plajları

Fethiye çocuk dostu muhteşem plajlarla doludur. Yaz aylarında yoğun olan ancak hafif eğimli kumlu sahili ile çocuklar için mükemmel olan Çalış Plajı’nı mutlaka öneriyoruz. Aynı şekilde bölgenin en ünlü plajlarından olan Ölüdeniz, korunaklı bir plaj ve lagün sunar. Veya daha tenha yerlere gitmek isterseniz Aksazlar Koyu, Samanlık Koyu, Boncuklu veya Kuleli’yi deneyebilirsiniz.

Fethiye Fethi Bey Parkı

Limanın karşı ucunda yer alan bu park 2018 yılında açıldı ve ailelerin keyifle vakit geçirdiği bir yer olarak işleyişine devam ediyor. Büyük dinlenme alanları, yeşil alanlar, eğlenceli anıtlar, heykeller, bisiklet parkurları ve belirlenmiş çocuk parklar burayı Fethiye’nin en çocuk dostu mekanı yapıyor. Fethiye meydanın yaklaşık altı dakikalık yürüme mesafesindeki Uğur Mumcu Parkı’nın fıskiyeleri müzikle dans ediyor gibi görünür ve parlak renklerle aydınlatır.

Fethiye Tarih Müzesi

Havanın kapalı olduğu günlerde tercih edebileceğiniz bu müzeye çocuklarınızla birlikte gidebilirsiniz. Küçük ama mükemmel bir şekilde oluşturulmuş müze, sikkeler, heykeller, süs eşyaları, mezar parçaları, mücevherler ve vazolar dahil olmak üzere, Bronz, Arkaik, Helenistik, ve Roma çağlarına ait Likya eserlerini içerir. Dış kısımda ise daha büyüleyici sergilere sahip bir açık hava galerisi mevcut.

Teknelerle Ada Turları

Bazı tur acenteleri kıyı şeridinde yer alan beş sessiz adayı ziyaret eden, adadan adaya keyifli bir gezi olan 12 ada turu sunar. Yüzmek ve güneşlenmek için bol bol mola verin ve doyurucu bir öğle yemeğinin tadını çıkarın. On iki ada turu genellikle tüm gün sürer. Bu nedenle çok küçük yaştaki çocuklar için uygun olmayabilir. Bunun için sadece 3 adayı ziyaret eden turlar güne geç başlamak için daha ideal olabilir. Bir başka aileyle bir araya gelerek özel bir tekne kiralamak olabilir.

Çocuklarla Birlikte Jeep Safari Keyfi

Türkiye’nin bazı bölgelerinde plajlardan uzağı görmek için off-road, üstü açık bir jeep safari turu herkesi heyecanlandırır. Jeep safarileri, Fethiye’nin doğal çevresini ve Tlos antik kenti de dahil olmak üzere antik kalıntıları gezer. Serin vadide yürümek ve sulara dalmak için Saklıkent Kanyonu’nu ziyaret edin. Ardından nehir kenarındaki restoranlarda taze balık keyfi yapabilirsiniz. Bu aktivitenin yalnızca 8 yaş ve üstündeki çocuklar için ideal olduğunu belirtmek isteriz.

Binicilik ve Trombolin

Çevreyi biraz daha yavaş ve sessiz görmek için bir at turuna çıkabilirsiniz. Turlar değişiklik gösterir ancak Kayaköy antik hayalet kasabasında at sırtında bir gezi yapmanızı öneririz. Binicilik deneyimi gerektirmez. Ancak küçük yaştaki çocuklar için uygun olmadığını belirtmek isteriz. Minikler için enerjilerini Cahit Gündüz Caddesi’nde yer alan dev trambolinlerde atmalarını önerebiliriz. Onlar zıplamanın tadını çıkarırken yetişkinler de bir kahve ile günün tadını çıkarabilirler.

Aqua Park Su Sıçratma Eğlencesi

Fethiye’ye 2 adet su parkı bulunmaktadır. Ovacık’taki Water World’de dokuz kaydırak, çocuk havuzları, dalga havuzu ve açık yüzme havuzu bulunur. Bir restoran, bar ve birkaç restoran mevcuttur. Çocuk külünü kendine güvenen çocukların ebeveynlerinden uzakta zaman geçirmesi için idealdir. Fethiye’deki eski Sultan Aqua Park’ta da çok sayıda kaydırak, havuz, çocuklar için eğlenceli aktiviteler ve gölge sağlayan çok sayıda rahat şezlong bulunmaktadır.


Fethiye Restoranları: Dışarıda Yemek Yemek

Çocuklarını iştahlıysa ve özellikle tatlıya düşkünlerse, Fethiye bunun için harika bir yer. Fethiye’nin yerel yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Salı günü çiftçi pazarında gözleme ve nar suyu, taze incir, peynir, lokum ve fındık bulabilirsiniz. balıklı sandviçler için Popeye’nin tekne restoranına gidebilir, ya da Fethiye balık pazarından taze deniz ürünleri seçebilirsiniz. Atatürk Caddesi’nde postanenin karşısında bir İskender deneyebilirsiniz. Fethiye’nin en güzel yanlarından biri de, herkesin arkadaş canlısı olması ve onları dışarıda yemeğe götürmenin sorun yaratmamasıdır.

Yaka Park’ta Huzur


Harika bir mekan olan Yaka Park, çocuklarınız çimenlik alanlarda oynarken ve alabalıkları seyrederken sizlerin de dinlenmeniz ve gevşemeniz için ideal bir yer. Xanthos Vadisi’nin yukarısında, Fethiye merkeze 45 dk uzaklıkta bulunan Yaka Park’ta serin esinti ve bol gölgeli ağaçlar, oturma alanları ile dolu geniş kullanım yerleri bulunmaktadır. Çocuklarınız alabalıkları ve yavruları izleyebilir, bundan keyif alabilirler. Basit ama kaliteli olan mükemmel yemekleri vardır. Krepler, köfteler, mezeler, salatalar ve doğal olarak alabalıklar…

Fethiye’de çocukla tatil söz konusu olduğunda görebileceğiniz gibi birçok seçenek mevcut. O halde bu yaz rotanızı neden Fethiye’ye çevirmiyorsunuz?

Sizin İçin Seçtiklerimiz