Muğla Plajı Önerileri: İztuzu Plajı, Kleopatra Plajı ve Daha Fazlası!

Muğla plajı denince Türkiye’nin en ünlü plajların biri olan İztuzu Plajı geliyor hemen akla… Gerçekten de incecik altın sarısı kumu, upuzun ve geniş sahiliyle yılın her mevsiminde ziyaretçi ağırlayan muhteşem plajlardan biri olarak listenin en başında olması çok normal. Ama Muğla’nın upuzun sahilleri ve muhteşem koyları yalnızca bir iki tane plajla sınırlı değil! Bu yazımızda sizler için Muğla’da denize girilecek plajlar özelinde bir liste hazırladık.

Tatilleri Unutulmaz Kılan En Güzel Muğla Plajı İsimleri


Muğla’nın en güzel plajları için bir genel bakış atmak gerekirse:

·         İztuzu Plajı

·         Kleopatra Plajı

·         Belcekız Plajı

·         Hastanealtı Plajı

·         Kabak Koyu

·         Bitez Plajı

·         Akyarlar Koyu

·         Turunç Halk Plajı

·         İçmeler Halk Plajı

·         Ölüdeniz

Şeklinde bir sıralama yapabiliriz. Şimdi Muğla plajları, koyları ve beach’lerini daha yakından inceleyelim ve bu yaz Muğla tatil rotanızı dolu dolu geçirin!

Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Muğla Plajı ve Koyları


İztuzu Plajı: Dünya Tatlısı Caretta Carettalar’ın Evi!

Muğla Ortaca ilçesinde bulunan İztuzu Plajı, her daim tertemiz ve bakımlı ve bu açıdan birçok ödüle sahip. Böylesi bir doğa harikasının küçük carettalara ev sahipliği yapmasına şaşırmamak gerek.

Kleopatra Plajı: Tarihin Dokusu

Fethiye’de bulunan Kleopatra Plajı, bünyesinde Mısır kraliçesi Kleopatra’nın yaptırdığı bir hamam bulunmasıyla ünlüdür. Etrafın bozulmayan tarihi dokusu güneşle birlikte içinize işleyecek.

Hastanealtı Plajı: Mütevazı Bir Tatil İçin…

Muğla’da denize girilecek merkeze yakın yerler arayan tatil severler için çok iyi bir seçenek. Sahili diğer plajlara göre biraz küçük ve çakıllı olsa da berrak ve temiz denizi sayesinde keyifli bir gün geçirmeye engel değil.

Bitez Plajı: Sakin Bir Vaha

Muğla merkeze yalnızca 10 km mesafede bulunan Bitez Plajı, ücretsiz ve genellikle sakin olmasıyla tercih sebebi.

Turunç Halk Plajı: Mavi Bayrak Ödüllü Bir Halk Plajı

Muğla halk plajı denince akla gelen bir diğer isim de Turunç Halk Plajı… Rotanızı Marmaris’e çeviriyor ve tertemiz mavinin keyfini çıkarıyorsunuz.

İçmeler Halk Plajı: Ekonomik ve Harika!

Marmaris’in bir başka popüler plajı İçmeler Halk Plajı’dır. Girişin ücretsiz olması, temiz olması ve civarında uygun konaklama imkanları bulunmasıyla tercih sebebidir.

Belcekız Plajı: Yolun Sonu Muhteşem Bir Yere Çıkıyor

Fethiye’nin engebeli yollarından ilerleyerek varabileceğiniz Belcekız Plajı, Muğla plajı tavsiyeleri arasında mutlaka yer alması gereken bir nokta. Sakin denizi su oyunlarına ve kano gibi aktivitelere elverişlidir.

Kabak Koyu: Saklı Bir Cennet

Yıllar önce Kabak Koyu’nu ilk keşfeden insan ne kadar da şanslıdır! Yolları aşıp kayalıkları tırmandıktan sonra karşısına böyle berrak ve turkuaz bir cennet çıktığında insan kendini bambaşka bir evrende gibi hissedebilir! Henüz görmediyseniz Muğla plajı önerileri listenize mutlaka alın.

Akyarlar Koyu: Berraklığın Tadını Çıkarın

Temiz Muğla plajı tavsiyeleri için Akyarlar Koyu’ndan bahsetmeden geçmek olmaz. Bodrum’a 25 km mesafede bulunan, altın sarısı kumu, lacivert denizi ile gelecek seferki tatillerinizin de vazgeçilmezleri arasında yer alabilir.

Ölüdeniz: Muğla’nın Ayrılmaz Bir Parçası

Sadece Muğla’da denize girilecek yerler değil, tüm Türkiye’de denize girilebilecek yerler denince mutlaka Muğla Fethiye’nin incisi Ölüdeniz akla gelir. Koyun iç tarafına doğru adeta doğal bir yüzme havuzu şeklinde oluşan masmavi deniziyle görenleri kendine hayran bırakır.

Yaz tatilinizi Muğla’da geçirmek istiyor ve muhteşem konaklama imkanlarından faydalanmak istiyorsanız, tatilnekolay.com ayrıcalığıyla Muğla Kiralık Villa seçeneklerimize mutlaka göz atın!

Muğla sakin plajlar

Muğla sakin plajlar yüzme bilmeyenler veya sakin bir tatil geçirmek isteyenler için son derece idealdir. Ölüdeniz Türkiye’nin en sakin denizlerinden biri. Göl gibi hiç dalga göremeyeceğiniz bir yer. Üstelik yeşillikler içerisinde tam bir doğa harikası. Ölüdeniz Tabiat Parkı olduğu için ücretli girişi var. İçerisinde plajlarından ya da büfe gibi hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz.

Bodrum’un her köşesinde deniz güzel ancak en sığ noktalarından biri de Akyarlar. Burası ve buraya yakın yerlerde deniz çok daha sığ ve sakin. Yüzmeyi az bilenler ya da çocuklarla gitmek isteyenler için ideal. Adrasan Antalya’nın yeşili en bol kısmı. Adrasan ve Olimpos taraflarıysa doğal tatil yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor.

Datça ve yakındaki yerler Selimiye Köyü, Bozburun sığ ve sakin denizleriyle dikkat çeken yerler. Son yıllarda yıldızı parlayan Palamutbükü gibi koyları da çok. Güzel bir deniz tatili yapmak isterseniz Datça tam size göre.

Muğla’nın sahil köyleri

Muğla'nın sahil köyleri mütevazı mekanlar: Bitez - Ortakent - Akyarlar

Bitez, Bodrum yarımadasının her bütçeye hitap eden ender koylarından biri. Uzun kumsalı ve sığ denizi ile çocuklu ailelerin öncelikli tercihlerinden. Bodrum merkeze dolmuşla 15 dakika mesafede. Ortakent ise mavi bayraklı kumsalları ile meşhur, deniz odaklı bir tatil arayanlar için ideal bir koy. Bodrum merkeze yarım saat uzaklıkta.

Bodrum’un ‘sade’ ve kafa dinlemelik bir diğer koyu ise Akyarlar. Biraz soğuk ama cam gibi denizi, gece hayatından uzak tarzı ile enerji depolamak isteyenlere ilaç gibi gelecek. Akyarlar’da kalanlar Karaincir Plajı’nı da mutlaka görmeli.

Gümüşlük ve Mazı, Bodrum merkeze uzaklıkları sayesinde kalabalıktan nispeten muaf kalabilmiş iki balıkçı kasabası. Gümüşlük son yıllarda sadeliğini kaybetmeye ve yön değiştirmeye başlasa da, sahilinde Tavşan Adası’na karşı yan yana dizili balıkçıların keyfi ve gün batımı manzarasının güzelliği değişmedi.

Anıt ağaçlar ve zeytinliklerle çevrili Mazı’da ise gündüz denize girmenin, akşamları da deniz ürünlerinin tadını çıkarmanın keyfi bir başka.

Sizin İçin Seçtiklerimiz