Patara Plajı Sizi Çağırıyor: Bu Yaz Patara’da Yapılabilecek En Güzel Şeyler

Patara Plajı, Anadolu medeniyetinin en büyük ve en uzun plajlarından biridir. Patara’da ne yapılır, diye düşünüyorsanız birçok harika deneyimi yaşamaya hazır olun. Tarihi M.Ö. 5. yüzyıla dek dayanan bu muazzam bölge hem kültürel açıdan hem de dinlenme açısından tatmin edici, unutulmaz bir tatil için en ideal yerlerden biri!

Patara’da neler yapılmaz ki! Uçsuz bucaksız plajda at safarisine çıkabilir, dünyanın ilk deniz fenerini keşfedebilir, Patara Antik Kenti ve civardaki diğer antik kentleri gezebilir, Bezirgân yaylalarının serin havasını ciğerlerinize çekebilirsiniz.

O halde Patara tatilinizde neler yapabileceğinize birlikte göz atalım…

Patara Plajı ve Patara Antik Kentinde Aktivite Önerileri


At Safarisi

Anadolu'nun en geniş ve en uzun plajı olan yaklaşık 18 kilometre uzunluğundaki Patara'da at safarileri 1, 2 veya 3 saat sürmektedir. Safarinin ilk durağı, M.Ö. 5. yüzyıla tarihine dayanan Antik Patara Kenti’dir. Athena Tapınağı'nı gezebilir, rüzgârla savrulan kumlarla örtülü bu şehirde Likya hamamları, lahit ve kalıntıları görebilirsiniz. Patara kum tepesi üzerinde ata binerken kendinizi bir film setinde gibi hissedebilirsiniz.

Xanthos Antik Kenti

Likya'nın başkenti Xanthos, komşusu Letoon ile birlikte UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Kayalık bir yamaç üzerine kurulu olan antik kente ulaşım yolu, Kalkan-Fethiye karayolu üzerinden 17 kilometre uzaklıktaki Kınık'tan geçiyor.
Kalkan'a 6 kilometre uzaklıkta, dar bir kanyonun denize açıldığı noktada yer alan Kaputaş, dünyanın en güzel plajlarından biri olarak gösteriliyor. Dik bir taş merdivenden inilebilen plaj kuzey rüzgarına maruz kaldığından, buradaki deniz genellikle dalgalı. Ancak kanyondan esen rüzgâr sayesinde hava en şiddetli yaz günlerinde bile taze ve serindir.

Mavi Mağara

Kaş yönünde Kaputaş Plajı'na yaklaşık 500 metre mesafedeki Mavi Mağara, yerel koy turlarının gözde mekanıdır. Tekneyle kolayca girilen mağara 18 metre genişliğinde, 10 metre yüksekliğinde ve 35 metre derinliğindedir. En göze çarpan özelliği, güneş ışığının sudan yansımasıyla oluşan ışıltılı turkuaz mavisi rengidir.

Bezirgân Yaylaları

Bezirgân Yaylası, Patara'ya yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır. Likya Yolu üzerindeki bu yayla köyünde sıcaklık Ağustos ayında bile 25 dereceyi geçmez. Buradan geçtikten sonra Gömbe Yaylası, Uçarsu Şelalesi ve Yeşilgöl (Greenlake) boyunca muhteşem bir rota takip edebilirsiniz. Hayvancılık ticaretiyle ünlü Gömbe, her Ağustos ayında hareketli bir fuara ev sahipliği yapıyor.

Kalkan Güzelliği...

Sırtını Toroslara çeviren yüzü denize dönük küçük bir sahil kasabası olan Kalkan, Kaş kıyılarında bakir bir yerleşim yeridir. Akdeniz mimarisinin sergilendiği iki katlı taş evleri ve kornişlerini süsleyen begonvillerin yanı sıra, büyüleyici yat limanından bahsetmiyoruz bile! Kalkan adeta bir hazine sandığı.

Eşen Nehri’nde Kano Keyfi

Eşen Nehri gezilebilir kesimlerinde akıntıyla kürek çekilebilen kano gezisi, Patara Antik Kenti'nde sona erer. Yemek, çamur banyoları ve yüzme molaları, lisanslı eğitmenler ve rehberler eşliğinde yapılan 15 kilometrelik gezinin bir parçası... Ara sıra meydana gelen küçük dalgalar ve girdaplar, yaklaşık 6 saat süren bir maceranın heyecanına katkıda bulunur.

Kekova Adası

Kaş köyü Üçağız'dan tekneyle on beş dakika uzaklıktaki Kekova, Akdeniz kıyılarının en büyük ıssız adasıdır. Adanın kıyısındaki Batık Şehir, su altı kalıntıları ve denize doğru kaybolan merdivenleri ile etkileyicidir. MÖ 2. yüzyılda meydana gelen bir depremin ardından sular altında kalan şehrin Kayıp Atlantis Kıtası olduğu söyleniyor.

Nero Lighthouse (Nero Deniz Feneri)

Dünyanın bilinen en eski deniz feneri Patara limanı içinde bulunuyor. 2008 yılında dev bir kum tepesinin altından kazılan deniz feneri, Roma İmparatoru Nero tarafından yaptırılmıştır. Dönemin Patara kazı başkanı Prof. Dr. Havva Işık'ın yaptığı açıklamaya göre bu deniz feneri, limanın girişine yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilen, her ikisi de 12 metre yüksekliğindeki iki fenerden biri. Gerçekten büyüleyici!

Patara’ya Ulaşım

Patara Dalaman'a 110 km, Antalya'ya 220 km uzaklıkta. Türk Hava Yolları'nın her gün İstanbul-Dalaman ve İstanbul-Antalya uçuşları bulunuyor.

Patara Kiralık Villa

Ayrıca Patara Plajı civarında ve yakın mesafelerde birbirinden güzel villalarda konaklama imkanlarını da değerlendirebilirsiniz. Patara’nın en güzel manzaralarına sahip özel havuzlu kiralık villalar Patara’da sizi misafir etmek için bekliyor. Patara kiralık villa seçeneklerini tatilnekolay.com Kaş Villaları kategorisinden inceleyebilirsiniz.

Patara Plajı Giriş Ücreti 2021

Patara Plajı giriş ücreti bulunan plajlar arasındadır. Patara Plajı 2021 yılı güncel giriş 40 tl’dir. Bunun yanı sıra şemsiye ve şezlong kiralamak ek olarak 15 tl’dir. Kısacası giriş ücretine ek olarak 30 tl daha bir ödeme yapmanız gerekmekte. Eğer müzekart sahibiyseniz veya öğretmen kimlik kartınız varsa giriş ücretsiz. Plajın yanındaki antik kenti mutlaka görmelisiniz. Buraya da almış olduğunuz bilet ile giriş yapabiliyorsunuz.

·         Giriş ücreti: 40 TL

·         Şezlong-şemsiye: 30 TL

·         Duş hizmeti: 2,5 TL

·         Patara Antik Kenti Giriş Ücreti: 40 TL

·         Müzekart geçerlidir. Öğrenci indirimi yoktur.

·         Plaj akşam 20.00 ile 08.00 arasında kapalıdır.

Patara’nın kumu incecik, taşsız ve harikadır. Denizi ise genellikle dalgalıdır. Dipten bir akıntı mevcuttur. Suyun derinliği fazla olmayıp, genel olarak çocuklarla gitmeye uygun olan bir şekilde sığ bir sahile sahiptir.

Patara Plajı yaklaşık 18 km uzunluğundadır. Burada yer yer Patara kum tepeleri bulunmakta ve manzaraya gerçek üstü bir görünüm kazandırmaktadır. Aynı zamanda antik kent kısmındaki büyük, devada seramik yapıları mutlaka keşfetmelisiniz. Plajın sonuna doğru ilerlediğinizde, Fethiye’den gelen, Eşen Çayı’nın denizle buluşma noktasını görebilirsiniz.

Patara Plajı Fethiye Arası Kaç Km?

Patara Plajı, Kalkan’a 15 km uzaklıkta bulunmaktadır. Akdeniz’in en güzel koylarına doğru giden bir yol olarak, D400 karayolu ile Patara Plajı’na ulaşabilmeniz mümkün.

Fethiye Patara Plajı arası uzaklık 81 km’dir. Kaş’tan ise 45 km, Antalya’dan 376 km uzaklıkta yer alan Patara Plajına özel aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kaş-Fethiye arası seferleri bulunan otobüsleri kullanarak Ovaköy’de indikten sonra, yaklaşık 3,5 km yürüme mesafesinin ardından veya dilerseniz taksi kullanarak Patara Plajı’na ulaşabilmeniz mümkün.

Sizin İçin Seçtiklerimiz