Berrak Sulara Yolculuk: Türkiye’nin En Temiz Plajları

Türkiye’nin en temiz plajları, tatil planı yaparken sizleri heyecanlandıracak seçeneklerle dolu bir liste hazırladık! Hijyenin ve güvenliğin her zamandakinden daha öncelikli planda olduğu bu günlerde, en temiz plajlar önerilerimize mutlaka göz atın.. Türkiye’nin en berrak sularına doğru yolculuğa hazır mısınız?

Harika Denizlerde Yüzün: Türkiye’nin En Temiz Plajları

 

Kaputaş Plajı, Antalya

Turkuaz renginin en güzel halini yansıtan Kaputaş Plajı, ulaşılması zor görünen harika bir patika sonunda sizi tüm benliğiyle kucaklar.

Patara Plajı, Antalya

12 km uzunluğundaki bu doğa harikasını listenize mutlaka kaydetmelisiniz. Patara Plajı, çölü andıran coğrafi yapısı ve muazzam deniziyle, İngiliz seyahat yazarları tarafından dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor. Gözümüz gibi bakmamız, sahip çıkmamız gereken yerlerden biri…

Çıralı Plajı, Antalya

Patara Plajı’ndan sonra en temiz deniz deyince akla Çıralı Plajı geliyor. Çıralı Plajı orman boyunca uzanan bir doğa harikası…

Kalkan Halk Plajı, Antalya

Kalkan Halk Plajı, denizin dibinin kum olmaması ve küçük çakıl taşlarıyla bezeli olması sayesinde kristal berraklığını koruyan denizlerden…

Kleopatra Plajı, Alanya

Alanya Kalesi’nin yamacında bulunan Kleopatra Plajı, yüzme havuzu etkisi veren nadir denizlerden biri… Bu suyun berraklığı gerçekten göz alıcıdır. Hatta yüzerken denizin dibini görmeniz için gözlük ya da şnorkel kullanmanıza bile gerek yok.

Hisarönü Koyu, Marmaris

Marmaris ile Datça arasında yer alan Hisarönü Koyu, her iki beldenin güzelliklerini bir arada bulunduran bir bölge... Özellikle son dönemlerde dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerin tercihi olan koy, çam ormanlarıyla çevrili ve begonvillerle sarmalanmış durumdadır. Kiremit renginde kumları ve tertemiz havasının yanında denizi tertemiz ve sığ. Bu nedenle ailece denize girmek gayet güvenli. Ayrıca Hisarönü Koyu’nun havası nemsiz ve tertemiz olduğu için astım ve kalp hastalıklarına iyi geldiği de düşünülüyor. Yani temiz plaj arayışında Hisarönü Koyu’nu tercih edersen hem tertemiz bir plajda denize girip hem de şifa bulabilirsin.

Palamut Bükü Plajı, Datça

Türkiye’nin en temiz plajları arasında es geçilemeyecek değerde olan Palamutbükü Plajı, görebileceğin en berrak deniz olabilir... Datça Yarımadası’nda bulunan en temiz denize sahip olan plaja ulaşmak biraz zor olsa da tüm zorluklara değdiğini de fark ediyorsunuz. Turkuaz denizi görüp bu denizde yüzünce asla geri dönmek istemeyeceksiniz. Su ve deniz tertemiz ama plaj ve denizin dibi biraz taşlı olabiliyor. Taşlar keskin olmasa da daha rahat etmek için deniz ayakkabılarını yanına alabilirsin. Denizin hızlı bir şekilde derinleştiğini de bilmen de fayda var. Çocuklarla tatil yapacak olanlar için denizin derinliği bakımından tedbirli davranması gerektiğini önerebiliriz.

Ovabükü Koyu, Datça

Datça’nın sokakları masmavi denizlere açılır ve tertemiz sahillere sahiptir ama bu koyların arasında en çok ön plana çıkan Ovabükü Koyu diyebiliriz. Datça’nın yolları zorlu ve engebeli olduğu için buraya ulaşmak biraz zor olabilir ama her yerde olduğu gibi burada da zorlu yolları aşmanın mükafatını alırsınız. Çevresindeki diğer koylara göre daha geniş olan Ovabükü, bu genişliği sayesinde çok daha temiz ve berraktır.

Türkiye’nin En Temiz Denizi 2021

Türkiye’nin en temiz denizi 2021 listesinde Fethiye Ölüdeniz, Kaş Kaputaş, Kalkan Kalamar, İslamlar koyu, İztuzu Plajı, Kekova gibi isimler yer almaktadır. Ayvalık Sarımsaklı plajı, Bozcaada Ayazma Plajı, Antalya Lara Plajı, Gökçeada Kefalos plajı, Antalya Çıralı Plajı, Çeşme Ilıca, Datça Ovabüklü, Marmaris Amos gibi isimler de en temiz denize sahip olan plajlar arasında yer alıyor.

Genel olarak ülkemizde 2021 yılı itibariyle 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve bu yıl ilk kez 10 turizm teknesi Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2021 yılı Mavi Bayrak ödülleri şu şekilde açıklandı: Bu yıl Türkiye’de 519 plaj, 22 marina, 6 bireysel yat ve 10 turizm teknesi mavi bayrak sahibi olmaya hak kazandı.

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

Merkezi Danimarka Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2021 yılında Mavi Bayrak Programı’nı uygulayan tüm ülkelerden ilk beş ülke sıralamasını bildirmiştir. Buna göre Türkiye, plaj sayısı ile geçmiş yıllarda olduğu gibi tekrar Dünya 3.’sü oldu. İlk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada İtalya ve ardından 5. sırada Fransa yer alıyor.

Türkiye’nin En Güzel Koyları

Gelelim Türkiye’nin en güzel koylarına… Koylar insanların özel ve sakin bölgelerde denizle buluşması için ideal noktalardır. Türkiye’nin en güzel koyları sıralamamıza şu şekilde başlayabiliriz:

·         Kekova Koyu

·         Akvaryum Koyu

·         Çatı Koyları

·         Kargı Koyu

·         Kabak Koyu

·         Balıkaşıran Koyu

·         Adrasan Koyu


Sizin İçin Seçtiklerimiz